ponedeljek, 31. januar 2022

[NOR-NSB] Norveške železnice nabavljajo super inovativne vlake na dolge razdalje

  Državni norveški prevoznik Norske Tog išče dobavitelja stotih izjemno inovativnih vlakov. Upravljavec ne navaja, ali želi prejeti vagone z lokomotivami, potisnimi garniturami ali več enotami. Pomembna sta udobje bodočih potnikov in enostavnost nadaljnjega delovanja. Prikazane so bile vizualizacije koncepta notranjosti vagonov.






Po poročanju Railway Journala je Norske Tog zagotovil ožji izbor dobaviteljev, ki so še v igri v ponudbi za dobavo do 100 vlakov. Na njem so Alstom, CAF, Stadler in Talgo. Osnovno naročilo zagotavlja, da bodo Norvežani naročili najmanj 17 kompletov za najvišji znesek 910 milijonov dolarjev.



Cilj razpisa je izbrati dobavitelja standardiziranih vlakov velike zmogljivosti in dolžine 220 metrov, katerih notranjo zasnovo je možno spreminjati glede na nalogo, ki jo bo opravljal. Biti morajo čim bolj univerzalni. Od 17 vozil, ki bodo zagotovo naročena, bo 14 spalnih predelov, ki jih bo mogoče hitro spremeniti v sedežne, na voljo bodo tudi spalniki, otroški predalčki in šank. Konfiguracija preostalih treh bo dogovorjena ob podpisu dobavne pogodbe.

Vlaki so v nekaterih konfiguracijah zasnovani za vožnjo po neelektrificiranih progah, na primer od Trondheima do Boda. Norske Tog pa potencialnim dobaviteljem ne nalaga, ali naj se s tem spopadejo s pomočjo dizelskih motorjev ali se odločijo za baterije, čeprav se bodo spodbujale ekološke rešitve.

Izbrane štiri dobave imajo čas do konca aprila, da razjasnijo svoje ponudbe in njihovo vrednotenje. Izbor podjetja, ki bo revolucioniral Norveško, je predviden za konec leta 2022. Leta 2025 bi Norske Tog želel prejeti prve vlake na testiranje in jih leta 2016 pričeti voziti s potniki. Nova serija vlakov, ki je že dobila ime serija 79, naj bi nadomestila številne različne tipe vozil, ki se uporabljajo na severu, vključno z vlaki, sestavljenimi iz starih lokomotiv Di4, ki jih je izdelal Henschl v 80. letih in celo starejši avtomobili B5 in B7.

Norveške železnice so v zadnjih tednih objavile izbiro zmagovalca na razpisu za 30 električnih večnamenskih enot












petek, 28. januar 2022

[GER-DB] Lokomotive DM 20 za DB Cargo

 18. januarja 2022 je bilo objavljeno tudi, da sta DB Cargo in Vossloh Locomotives konec leta 2021 podpisala naročilo za 50 hibridnih lokomotiv tipa DM 20-BDD. Njihova dobava naj bi se začela leta 2024. Poleg tega okvirni sporazum, ki je rezultat mednarodnega razpisa DB Cargo, vključuje možnost še 200 lokomotiv. 



Vossloh Locomotives je operaterju ponudil svojo novo različico DM 20-BDD (Battery, Diesel, Diesel), ki vključuje dva dizelska agregata in vlečno baterijo kot hranilnik energije. Medtem ko je moč obeh dizelskih motorjev zadnje generacije več kot 900 kW (2 x 480 kW), optimizirana regulacija drugega motorja na optimalni delovni točki omogoča znatno zmanjšano porabo goriva in emisije CO 2 , je zmogljivost baterije več kot 120 kWh. . Sistem za shranjevanje energije z litij-titanatnimi celicami se lahko polni tako od zunaj (vtičnico) kot med delovanjem z uporabo zavorne energije.

Lokomotive s hitrostjo 120 km/h bodo opremljene z vgrajenim sistemom ETCS Level 2 podjetja Siemens Mobility , kot je bilo podpisano septembra 2021. V zvezi z dobaviteljem dizelskih motorjev je Vossloh Locomotives izjavil, da je "na tej stopnji še prezgodaj dati dodatne informacije . Takoj ko bomo imeli kakršno koli novico, vas bomo obvestili."

Ta lokomotiva s sredinsko kabino bo idealno primerna za vrsto nalog v DB Cargo, tako pri ranžiranju kot pri operacijah glavne proge. Zahvaljujoč popolnoma redundantni pogonski verigi lahko upravljavec pozneje pretvori lokomotive za obratovanje verižne mreže s shranjevanjem energije, da se izogne ​​uporabi dizelskih motorjev. Poleg tega lahko DB Cargo celo retroaktivno integrira tehnologije za shranjevanje energije in proizvodnjo energije, ki bodo na voljo v prihodnosti.

Za lokomotive Vossloh (del CRRC) to predstavlja drugo naročilo za njihovo lokomotivo DM 20, po pogodbi Paribus junija 2021 za do 50 lokomotiv tipa DM 20-EBB (Dual-Mode). 

Nemška zvezna vlada podpira DB Cargo pri uvedbi te inovativne tehnologije s skupno 15 milijoni EUR. Vozni park postaja še bolj sodoben in učinkovit: korak za korakom vse obstoječe starejše dizelske lokomotive nadomeščajo sodobni, podnebju prijazni stroji z alternativnimi pogoni. Trenutno je za DB Cargo v pripravi 300 novih ranžirnih lokomotiv in lokomotiv z dvojno močjo. Dolgoročno je cilj zamenjati okoli 900 starejših dizelskih lokomotiv.

Tretji steber nove strategije je nabava Toshibinih hibridnih ranžirnih lokomotiv Type HDB 800. DB Cargo naj bi jih uporabljal skupno 100, ki naj bi jih zgradili v Rostocku. Prva uvedba je načrtovana za leto 2024.

Sigrid Nikutta, generalni direktor DB Cargo, je dejal: »V našo floto lokomotiv vlagamo, ker bomo rasli. Z najsodobnejšo tehnologijo pomagamo pri doseganju podnebnih ciljev v prometu. Naš program posodobitve lahko prihrani okoli 14 milijonov litrov dizelskega goriva letno.«

četrtek, 27. januar 2022

[SLO] Drugi tir ; Divača -Koper

 [IZKOPAN PRVI KILOMETER PREDOROV]

Izvajalci del v predorih drugega tira so danes dosegli pomemben mejnik. Na vseh predorskih deloviščih skupaj so prebili mejo izkopanih 1.000 metrov predorov.
Izkopne dolžine so:
1. predor Lokev (T1-DI): glavna cev 150 metrov, servisna cev 110 metrov,
2. predor Mlinarji (T7-KP): 362 metrov,
3. predor Škofije (T8-DI): glavna cev 102 metra,
4. predor Škofije (T8-KP): glavna cev 198 metrov, servisna cev 84 metrov.
Skupna dolžina izkopa je tako trenutno 1.006 metrov. Do leta 2024 morajo izvajalci izkopati 37 kilometrov predorov.
Foto: Kolektiff

[AKTIVNA GRADBIŠČA V OKOLICI ČRNEGA KALA]
Na območju Črnega Kala je že možno videti, kje bo potekala trasa drugega tira pod znamenitim avtocestnim viaduktom.
Pod kraškim robom oz. državno cesto, po kateri smo se nekoč vozili na morje, nastaja južni portal bodočega 6-kilometrskega predora Beka (T2). Od tam bodo vlaki po viaduktu Gabrovica pod avtocestnim viaduktom odbrzeli proti predoru Stepani (T3), kjer prav tako poteka priprava portalov za gradnjo predora.
Iz predora T3 bodo vlaki na kratko zapeljali na plano, tam je že zgrajen oporni zid, pot pa kmalu nadaljevali v predor Tinjan (T4). Na fotografijah je videti obrise bodočega predora, ki ga bodo izvajalci začeli kopati v kratkem.
Foto: Kolektiff


[DELA NA VIADUKTU GLINŠČICA PO KONCU BETONIRANJA]
Viadukt v dolini reke Glinščice se kaže v svoji skoraj končni podobi.
Po zadnjem betoniranju škatlaste konstrukcije pred božičem je izvajalec že odstranil večino gradbenih odrov na viaduktu. Začasne oporne konstrukcije pod betonsko ploščo viadukta bo izvajalec odstranil v naslednjih mesecih, ko bo potekalo tudi nameščanje ograj na viadukt in asfaltiranje površine ob škatlasti konstrukciji, namenjene gradbiščnemu prometu za glavna gradbena dela.
V notranjosti viadukta v teh dneh poteka vrivanje kablov v kabelske cevi za potrebe prednapetja betonske konstrukcije za doseganje predvidene nosilnosti viadukta.
Foto: Kolektiff

[NAJDALJŠI DEL DRUGEGA TIRA, KI NE POTEKA V PREDORIH]
Drugi tir je predorska proga. 75 odstotkov celotne trase dolžine trase je v predorih. Najdaljši del proge, ki bo potekal izven predorov, je na začetku trase, med območjem postaje Divača in predorom Lokev (T1). Ta del proge je dolg 2.065 metrov in na njem že potekajo zemeljska dela za novo traso, ki so dobro vidna tudi s ceste od Divače proti Lokvi oz. Lipici.
Foto: Kolektiff

[RAZLIKA V VIŠINI PREDORSKIH CEVI?]
Na prvi fotografiji je vidna razlika v višini predorskih cevi. Vendar je ta le začasna. V predoru se pri gradnji po Novi avstrijski metodi najprej izkoplje zgornji del (tako imenovana kalota), nato pa še spodnji del cevi (tako imenovani stopnica in talni obok). Na prvi fotografiji je predor Škofije (T8-Kp), kjer je glavna cev že izkopana v dolžini približno 100 metrov in je v prvem delu izkopana tako kalota kot stopnica, v zadnjem delu pa poteka izkop stopnice. Izkop servisne cevi je v začetni fazi, izkopane je približno 20 metrov kalote, z izkopom stopnice se bo začelo po približno 60 metrih izkopa kalote. Čez mesec dni bo tako pogled na obe cevi enak.
V predoru Lokev (T1-Di) v obeh ceveh trenutno poteka šele izkop kalote, zato sta od zunaj videti povsem enako. Se pa tudi tu že nanaša brizgani beton, kar je vidno na fotografijah.

[Poimenovanje predorov drugega tira]
Predori drugega tira so ob začetku izkopov predorov dobili svoja imena. Doslej so imena sledila projektantskemu poimenovanju, skladno s stacionažo proge po vrstnem redu od Divače proti Kopru od T1 do T8 (z manjšo spremembo ob združitvi predorov T5 in T6 v predor T5-6 po izdelavi projekta za izvedbo).
Uprava družbe 2TDK je med štirimi skupinami predlogov 26. 10. 2021 sprejela sklep o poimenovanju na podlagi predloga glavnega projektanta drugega tira Edmunda Škerbca, direktorja družbe SŽ-Projektivno podjetje Ljubljana, in predstavnika za odnose z javnostmi družbe 2TDK Martina Tomažina.
Predlogi poimenovanja so sledili običajnemu poimenovanju infrastrukturnih objektov v Sloveniji in tudi drugje po naselbinskih ali ledinskih imenih območij, na katerih so objekti zgrajeni.
🚇T1 predor Lokev
(naselje ob vhodu v predor)
🚇T2 predor Beka
(naselje neposredno nad predorom T2, ime asociira na Beško-ocizeljski jamski sistem, ki poteka v bližini predora)
🚇T3 predor Stepani
(najbližje naselje predoru, v bližini je tudi vas Gabrovica, vendar se po Gabrovici že imenuje bodoči železniški viadukt in takšno poimenovanje ne bi bilo ustrezno, saj bi pomenilo nejasnosti pri uporabi imen)
🚇T4 predor Tinjan (naselje na Tinjanskem hribu nad predorom)
🚇T5-6 predor Osp
(naselje v Osapski dolini pod predorom)
🚇T7 predor Mlinarji
(zaselek naselja Osp v bližini predora)
🚇T8 predor Škofije
(predor poteka pod delom Zgornjih Škofij, poimenovanje po Dekanih, kjer je začetek predora, ne bi bilo ustrezno, saj se po Dekanih imenuje avtocestni predor in bi takšno poimenovanje pomenilo nejasnosti pri uporabi imen)




sreda, 26. januar 2022

[ESP-ADIF] Prvi EUROLIGHT za Adif

 V začetku januarja 2022 je Stadler Rail dokončal prvo od 22 dizelskih lokomotiv EUROLIGHT, ki jih je oktobra 2019 naročil španski upravljavec infrastrukture Adif.



Po objavi rezultatov licitacije 31. julija 2019 je bila podpisana zavezujoča pogodba s Stadler Rail València, v konzorciju z Erion Mantenimiento Ferroviario. Pogodba z družbo Adif Alta Velocidad za 22 reševalnih lokomotiv je vredna 114,9 milijona evrov, vključno z osemletno pogodbo o vzdrževanju. 

Lokomotive temeljijo na dizajnu EUROLIGHT in so Bo'Bo' dizelsko-električni stroji z 2.800 kW motorjem CAT C175-16, menjalnikom AC/AC in najvišjo hitrostjo 160 km/h. Začetni vlečni napor je 333 kN, premer kolesne dvojice 1 100 mm (novo), najmanjši polmer krivine po dogovoru 150 m v uporabi in 80 m v skladišču. Lokomotive so opremljene s 5000 l rezervoarjem za gorivo in 500 l rezervoarjem za sečnino. Teža v delovnem stanju je 86 t. Opremljeni bodo z ETCS Level 2 in ASFA digital ter GSM-R. 

Za vzdrževanje bo poskrbel konzorcijski partner Erion Mantenimiento Ferroviario, skupno podjetje Stadler Rail Valencia (51 %) in Renfe Operadora (49 %). Erion že zagotavlja storitve vzdrževanja tirnih vozil javnim in zasebnim operaterjem v Španiji, na Portugalskem, v Franciji in Nemčiji.

Lokomotive so namenjene uporabi na 1.435 mm tirnem omrežju za visoke hitrosti za namene inšpekcijskega pregleda infrastrukture, reševanja nasedlih vlakov, čiščenja snega in vleke vlakov za vzdrževanje infrastrukture z vlečnimi obremenitvami do 600 t. Zasnovani bodo za delovanje v temperaturnem območju od +45 °C do -25 °C.

Prvi dve lokomotivi razreda 336 naj bi bili dobavljeni v 36 mesecih po podpisu pogodbe (tj. do oktobra 2022), preostali pa v 40 mesecih (do februarja 2023).

torek, 25. januar 2022

[GALERIJA] Nova fotoreportaža slika vlak v Avstriji ,1del

 Nova fotoreportaža slika vlak v Avstriji ,1del




















četrtek, 20. januar 2022

[SLO-EP Cargo] Slovenske železnice začenjajo velik razvoj na Balkanu - Ustanovljeno podjetje SZ EP Logistics

Češki EP Holding je v začetku tega tedna sporočil, da je pogodba o strateškem partnerstvu med EP Logistics International (EPLI) in Slovenskimi železnicami (SZ) v postopku sklenitve.



To pomeni, da je dolgo pričakovano skupno podjetje, ki bo delovalo v regiji na področju tovornega prometa in logistike, zaživelo, so sporočili iz EP Holdinga.

Novoustanovljeno podjetje SŽ EP Logistika vključuje SZ Teretni PREVOZ in Fersped. V lastniški strukturi imajo Čehi 49-odstotni delež, preostalih 51 odstotkov pa matična družba Slovenske železnice. Višina češke naložbe ni znana, neuradno pa naj bi bila "težka" okoli 100 milijonov evrov.

Oba partnerja imata visoka pričakovanja od skupnega podjetja SŽ EP Logistika doo

V družbi pravijo, da novo partnerstvo pomeni novo poglavje v mednarodnem razvoju tovornega prometa in logistike obeh skupin že od samega začetka in da so organi skupnega podjetja ter organa SZ-TP in Feršped, so se »okrepili ne le kapitalsko, temveč tudi kadrovsko.« vrhunski mednarodni strokovnjaki.

Spomnimo, da naj bi skupno podjetje imelo dovolj kapitala za prevzem strateških podjetij v tujini , prek katerih bo nato poslovalo na drugih trgih, je bilo že prej objavljeno. Na ta način bo razširil svojo mrežo, s svežim kapitalom pa bo lahko obnavljal zastarela vozila, predvsem na domačem omrežju.

Pričakuje se tudi, da bo novo podjetje v petih letih podvojilo dobiček v primerjavi s tistim, ki ga je imel Tovorni promet leta 2020, ter da bo imelo vsaj polovico višje prihodke.

  • INTERVJU za PlutonLogistics: Melita Rozman Dačar, Slovenske železnice TP - Načrtujemo nova strateška partnerstva in storitve zadnje milje v Srbiji

Slovenske železnice že od leta 2017 poskušajo najti ustreznega strateškega partnerja za svoj tovorni sektor. EP Holding je edina družba, ki je oddala zavezujočo ponudbo. Preostale deležnike je odvrnilo dejstvo, da kontrolnega deleža družbe ni bilo, saj zakon zavezuje Slovenske železnice, da obdržijo 50-odstotni in en delež v vseh svojih družbah, s čimer ostaja državni (posredni) večinski lastnik tovornega železniškega podjetja.

sreda, 19. januar 2022

[GER-DB/Siemens] Siemens Mobility bo DB dobavil 50 lokomotiv Vectron Dual Mode

 DB Cargo AG in DB Bahnbaugruppe sta pri Siemens Mobility naročila skupno 50 dizelskih lokomotiv Vectron Dual Mode. Naročilo je možnost, ki jo uporablja DB iz okvirnega sporazuma, sklenjenega septembra 2020. Zahvaljujoč temu naročilu se bo flota DB Cargo povečala na 146 lokomotiv Vectron Dual Mode, skupina DB Bahnbau Group pa bo prvič prejela štiri tovrstne lokomotive. Dostava lokomotiv se bo začela leta 2026.



- Naša lokomotiva Vectron Dual Mode podpira DB pri podnebju prijazni preobrazbi njihove flote. Lokomotiva Vectron Dual Mode bo uporabljala električni pogon na elektrificiranih odsekih proge, na neelektrificiranih odsekih pa lahko preklopi na konvencionalni način brez menjave lokomotiv. To bo zmanjšalo emisije CO2, znižalo stroške vzdrževanja in pomagalo DB pri uvedbi bolj trajnostnih oskrbovalnih verig, je dejal Albrecht Neumann, izvršni direktor oddelka železniškega voznega parka Siemens Mobility.

Četudi so glavne železniške proge v Nemčiji že elektrificirane, t.i zadnji kilometer lahko praviloma postrežejo le dizelske lokomotive. Vectron Dual Mode ponuja vzdržljivo in ekonomično zamenjavo za običajne dizelske lokomotive.

Do danes je Siemens Mobility prodal 195 lokomotiv Vectron Dual Mode 18 strankam. Lokomotiva temelji na preizkušeni platformi in komponentah Vectron. Prilagojen je za delovanje v 15-kV AC napetostnem sistemu in je opremljen s sistemom za upravljanje vlaka PZB.

Siemens Mobility je že prodal 1.270 lokomotiv Vectron skupno 61 strankam. Te lokomotive so prevozile več kot 500 milijonov kilometrov in so odobrene za uporabo v Avstriji, Belgiji, Bolgariji, na Hrvaškem, Češkem, Danskem, Finskem, v Nemčiji, na Madžarskem, v Italiji, Nizozemski, Norveški, Poljski, Romuniji, Srbiji, Slovaški, Sloveniji, Švedski. , Švico in Turčijo.

torek, 18. januar 2022

[RUS-RŽD] Proizvodnja UL 2021 , razreda 2ES10

 Leta 2021 je Uralska lokomotiva iz Verkhnyaya Pyshma proizvedla 117 lokomotiv (288 sekcij, vključno z ojačevalniki), ki so kupcem oskrbeli celotno paleto razredov lokomotiv, ki so na voljo v portfelju UL.

    SLIKA; Google.... 

V okviru pogodbe z RZD so v UL izdelali 51 dvoodsečnih lokomotiv razreda 2ES6 Sinara (1165 - 1210 in 1218 - 1222) ter 46 triodsečnih lokomotiv razreda 2ES6 (št. 1126 - 1164 - in 1217) lokomotive. Poleg tega je bilo dobavljenih osem granitov razreda 2ES10 (št. 170 - 177) s pospeševalnim delom in en razred 2ES7 (št. 013). UL je izvozil tudi 11 letal razreda 2ES7 v SilkWayTransit v Kazahstanu.

Leta 2021 je UL izdelal tudi 21 lastočkov, ki jih je sestavljalo šest standardnih EMU razreda ES2G različnih konfiguracij (od tega so bili štirje, desetavtomobilski ES2G-141 do 144, do konca leta predani RZD) in 15 dvonapetostnih razredov ES1P EMU (od tega jih je bilo štirinajst, ES1P-024 do 037, predanih naročniku do konca leta). Od slednjih so ES1P-024 in 032 do 037 enote z desetimi avtomobili, preostale pa so enote s petimi avtomobili. Lastočke, ki jih je izdelal UL, se trenutno uporabljajo v 25 regijah Rusije, leta 2021 pa je bila dodana ena mednarodna proga Moskva – Minsk .

Trenutno je prototip nove tovorne lokomotive 3 kV DC z opremo za asinhrono vleko, ki je zdaj označena kot  razred 3ES8 (prej 2ES8, sprva 2ES6A) , v zadnji fazi montaže, testiranje in certificiranje pa bosta potekala že 1. 2022.

sobota, 15. januar 2022

[SLO-SŽ] Po slovenskih tirih odslej vozijo novi dvopodni električni vlaki

 SŽ-Tovorni promet s češkim partnerjem začenja širitev na tuje trge

Po Sloveniji je odslej mogoče potovati tudi z dvopodnimi potniškimi vlaki. Teh je trenutno deset, generalni direktor SŽ-ja in infrastrukturni minister pa napovedujeta dodatno osveževanje voznega parka. Do leta 2024 bo imel SŽ skupno 72 novih vlakov.




"Če želimo narediti železniški potniški promet privlačnejši, moramo posodabljati železniško infrastrukturo in nabavljati nove vlake, ki potnikom prinašajo večjo udobnost. Imamo 10 novih takšnih vlakov, ki dosegajo hitrost do 160 kilometrov na uro, kar je za slovensko železniško infrastrukturo zelo dobro," je na simbolični prvi vožnji z dvopodnim vlakom poudaril minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Kot je dodal, so novi vlaki udobni za potnike, med drugim omogočajo medmrežno povezavo, hkrati pa predstavljajo "pravo pisarno za nekoga, ki želi priti iz mesta v mesto". Deset vlakov KISS švicarskega proizvajalca Stadler bo sicer vozilo po vseh elektrificiranih progah.

Na ministrstvu za infrastrukturo so s potekom nabave novih vlakov zelo zadovoljni, po Vrtovčevih besedah pa se še niso ustavili. "Obljubljam, da bomo še v tem mandatu začeli naročilo dodatnih vlakovnih kompozicij, ki bodo železniški potniški promet naredile ljudem še privlačnejši," je poudaril. Ob tem je poudaril tudi okoljski vidik obnavljanja voznega parka, saj se bo na račun povečanega potniškega prometa zmanjšal pritisk avtomobilov na mestna središča.

Slovenske železnice so po besedah generalnega direktorja Dušana Mesa doslej prevzele 29 vlakov – 10 dvopodnih, 13 električnih enopodnih, drugi pa so dizelski vlaki. "Do konca naslednjega leta bomo iz prvih dveh naročil prevzeli 52 vlakov, nekje do konca februarja ali sredine marca pa bomo naredili nov razpis za dodatnih 20 vlakov," je pojasnil. V voznem parku SŽ-ja bo tako do konca prihodnjega leta ali začetka leta 2024 po Mesovih besedah 72 novih vlakov v skupni vrednosti približno pol milijarde evrov. "To je ogromna naložba," je poudaril.

Z nakupi bo, kot je dodal Mes, narejena velika preobrazba voznega parka, nato pa ga bo treba po njegovih besedah še dograjevati. "Potniki si zaslužijo, da so vlaki večino časa v življenjski dobi okoli 15–20 let, ne pa tako kot zdaj, ko so bili stari tudi po 40 let. Ključno je, da se flota obnavlja, da se proge dogradijo, da bo železniški potniški promet dosegel raven, ki si jo v Sloveniji želimo," je sklenil.

Strateško partnerstvo SŽ-Tovorni promet in češkega EP Logistics International

Družba SŽ-Tovorni promet in češki EP Logistics International medtem s skupno družbo SŽ EP Logistika začenjata novo poglavje na področju tovornega prometa. Izveden je bil zaključek pogodbe o strateškem partnerstvu, so sporočili iz SŽ-ja. "Današnji korak pomeni začetek skupnega projekta na področju logistike in tovornega prometa. Slovenske železnice so v partnersko družbo prispevale družbi SŽ-Tovorni promet in Fersped, češki EP Logistics International pa dogovorjeni znesek do 60 milijonov evrov," so pojasnili na Slovenskih železnicah.

Denar od dokapitalizacije bo skupna partnerska družba SŽ EP Logistika namenila za naložbe in širitev na tuje trge. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, imata oba partnerja od združitve velika pričakovanja. Računata, da bo skupna družba postala eden ključnih nosilcev tovornega prometa in logistike v regiji, ki zajema Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Severno Makedonijo, Črno goro, Srbijo, Slovenijo, Avstrijo, Madžarsko in Italijo.

Slovenske železnice so postale 51-odstotni lastnik družbe SŽ EP Logistika, češki partner pa 49-odstotni. Kot so še navedli, je strateški partner ob sovlaganju SŽ-ja v prihodnjih letih v družbo SŽ EP Logistika pripravljen vlagati tudi dodatna finančna sredstva, in sicer do 100 milijonov evrov.




petek, 14. januar 2022

[NOR-NSB] Alstom pridobi veliko pogodbo za dostavo do 200 regionalnih vlakov na Norveško

 Alstom napoveduje, da je z Norske Tog (NT) podpisal okvirno pogodbo, ki omogoča dostavo do 200 regionalnih vlakov Coradia Nordic. Pogodba, vredna več kot 1,8 milijarde evrov, je največja železniška pridobitev v norveški zgodovini. Prvo trdno naročilo za 30 vlakov je vredno 380 milijonov evrov.



Dostava novih regionalnih vlakov "razreda 77" iz Norske Tog naj bi se začela leta 2025. Ko bo začela delovati, bo ta nova flota začela delovati kot primestna in hitra železniška storitev, ki povezuje Ski in Stabekk v regiji Oslo.

"Veselimo se, da bomo našim potnikom zagotovili večjo zmogljivost, udobje in mobilno pokritost," je povedal Øystein Risan, izvršni direktor Norske Tog.

"Veseli nas, da je Norske Tog izbral Alstom za gradnjo prihodnjega voznega parka. Ponosni smo, da pomagamo povečati zmogljivost na prezasedenih progah na območju Osla in Viken. Izbrani nordijski vlaki Coradia so popolnoma prilagojeni norveškim vremenskim razmeram. Poleg tega to naročilo potrjuje Alstomov vodilni položaj na Norveškem, saj že opremljamo celotno norveško floto z novo signalno rešitvijo,« pravi Rob Whyte, generalni direktor Alstom Nordics.

Foto&info: Alstom Transport