četrtek, 6. november 2025

[CZ/PL-RGJ] Konflikt med PKP Intercity in RegioJet. Obtožbe o oviranju konkurence

 Vodja RegioJeta Radim Jančura je predstavnike PKP Intercity obtožil, da ovirajo širši vstop družbe na poljski trg. O svojih sumih je obvestil predsednika PKP Intercity Janusza Malinowskega, pri čemer je dopuščal – kot trdi – možnost, da so bile te dejavnosti izvedene brez njegove vednosti. Državni prevoznik je primer prijavil tožilstvu, sporočila pa je obravnaval kot obrekovanje in prikrite grožnje, je razkrila Wirtualna Polska.



Medtem ko predstavniki PKP Intercity uradno izjavljajo, da se ne bojijo konkurence, njihovi kolegi iz zasebnih čeških podjetij pa zagotavljajo, da bo prevladujoči operater imel koristi tudi od njihovega vstopa na trg, se v zakulisju odnosi med prevozniki izkažejo za zelo napete. V besedilu Patryka Michalskega na straneh wp.pl so bila citirana sporočila, ki jih je predsednik RegioJeta Radim Jančura poslal vodji PKP Intercity Januszu Malinowskemu.

Sporočila so bila poslana 30. avgusta in 15. septembra letos. Čeprav je bilo to storjeno neformalno (prek WhatsAppa), je tiskovna služba RegioJeta potrdila njihovo pristnost in identiteto pošiljatelja. V obeh sporočilih so obtožbe proti zaposlenim v PKP Intercity. Glede na signale, ki jih navaja avtor, naj bi pritisnili na PKP Cargo, da prekliče razpis za nakup objektov podjetja na postaji Varšavska Praga. RegioJet je bil zainteresiran za nakup.

Druga obtožba se nanaša na izvajanje pritiska na PKP PLK, da upravljavec infrastrukture RegioJetu ne dodeli že dogovorjenih prog, na katerih naj bi vlaki družbe vozili od decembra letos. Naj vas spomnimo: čeprav smo pred kratkim zapisali, da zaradi preložitve novega voznega reda PLK za dva dni RegioJet ni mogel začeti prodajati vozovnic na predvideni datum, ni znakov, da gre za odpoved napovedanih povezav. Vozni red 2025/2026, ki bo začel veljati 14. decembra, bo naročen danes. Razlog, ki ga je navedel upravitelj, je "potreba po prilagoditvi železniškega sistema večjemu obsegu zaprtja tirov".

Jančura v sporočilu iz septembra trdi, da zaposleni v PKP Intercity nočejo konkurentu zagotoviti vodovodnega omrežja, ki ga upravljajo v krakovskem Prokocimu, kjer namerava RegioJet ustvariti »mikro objekte«. Pošiljatelj sporočila vztraja, da mora predsednik Malinowski izdati ukaz za prenehanje takšnih dejanj. Če se bodo nadaljevali, napoveduje, da se bo obrnil na medije in organe EU, vključno z Evropsko komisijo.

PKP Intercity v uradnem pismu, naslovljenem na RegioJet (še pred drugim sporočilom Jančure) odločno zanika vse obtožbe. Podjetje poudarja, da ne namerava na noben način ovirati konkurence. Obtožbe v sporočilih WhatsApp imenuje obrekovanje, ki škoduje dobremu imenu podjetja. Zadeva je šla na tožilstvo, zaradi omemb notranjih obveščevalcev v PKP Intercity pa so informacije posredovali RegioJetu – tudi Agenciji za notranjo varnost.