sobota, 30. julij 2011

Tir je postavljen, Breda prihaja

Ilirska Bistrica, ki je dobila železniško povezavo s svetom že davnega leta 1873, ko je bila zgrajena proga Št. Peter na Krasu (Pivka)-Reka, bo kmalu bogatejša za muzejsko lokomotivo.

Delavci Slovenskih železnic so že postavili tir in uredili okolico, kjer bo stala Breda.


ILIRSKA BISTRICA>Lani ustanovljeno Društvo ljubiteljev železnic Ilirska Bistrica, ki ga vodita predsednik Ivan Simčič in podpredsednik Jadran Možina, si je ob ustanovitvi zadalo nalogo pripeljati v Bistrico na železniško postajo muzejsko lokomotivo.

Na podlagi sporazuma med bistriško občino in Slovenskimi železnicami (SŽ) prihaja na železniško postajo muzejska električna lokomotiva (omenjena proga je bila elektrificirana pred drugo svetovno vojno) serije 361, znana pod imenom Breda.

Društvo si je zadalo nalogo postaviti Bredo v letu 2012, vendar pa so se potrudili in dosegli, da bo lokomotiva v Bistrici že letos, po vsej verjetnosti v novembru.

V ta namen sta zelenica in nekdanje balinišče pri kolodvoru že spremenila svoj videz, saj so delavci SŽ v minulih dneh postavili tir, na katerem bo stala Breda, in dodobra preuredili okolico. Kot nam je povedal predsednik društva Ivana Simčič, je lokomotiva trenutno v centralni delavnici SŽ v Ljubljani, kjer na njej opravljajo restavratorska dela. Istočasno pa potekajo tudi dela pri gradnji nadstreška, ki bo ščitil ta zanimiv muzejski eksponat pred vremenskimi vplivi. Lokomotiva bo postavljena tik ob zelo prometnem Vojkovem drevoredu.

V vodstvu društva ocenjujejo, da bodo po postavitvi lokomotive lahko resno pristopili k dolgoročnemu cilju. Ta pa je v naslednjih desetih letih pripraviti zasnovo za postavitev in delovanje tehničnega muzeja v Ilirski Bistrici

sreda, 27. julij 2011

HRVAŠKA; Po desetih letih plačal tramvajske vozovnice

Imel je slabo vest, ker se je kot dijak redno vozil s tramvajem brez vozovnice, zato je na račun GPP nakazal 2500 kun (350 evrov).

Po desetih letih plačal tramvajske vozovnice

V podjetju za mestni prevoz (GPP) v Osijeku so bili močno presenečeni, ko je eden izmed njihovih potnikov pred dnevi zahteval številko njihovega bančnega računa, da bi po desetih letih plačal prevoz. Mlajši moški je imel slabo vest, ker se je kot dijak redno vozil s tramvajem brez vozovnice, zato je na račun GPP nakazal 2500 kun (350 evrov).

V GPP so potrdili, da je 26-letnik poklical in povedal, ne more več živeti s tem, da se je kot dijak pred desetimi leti s tramvajem redno vozil brez vozovnice, ker ni imel denarja. "Še isti dan je nakazal denar. Bili smo osupli," je povedala direktorica oglaševanja v osiješkem prevozniškem podjetju Sanja Mršo.

Kot je dodala, je fant ocenil, da bi bilo 2500 kun dovolj za neplačane vozovnice. Ni povedal, s čim se ukvarja, ali še zmeraj živi v Osijeku in zakaj se je ravno zdaj odločil, da bo plačal za grehe iz mladosti, je še dejala Mršova. V GPP so dejali, da je nakazilo prišlo z jadranske obale, ter da je fant prosil le, naj ne objavijo njegovega imena.

"Zelo spoštujemo njegovo odločitev in smo veseli, da taki ljudje še obstajajo," je še izjavila Mršova. Kljub neugodnemu finančnemu stanju v podjetju so se v GPP odločili, da bodo denar nakazali Karitasovi ljudski kuhinji, ki so ji podarili tudi večji del svoje opreme, potem ko so pred leti zaprli svojo delavsko kuhinjo.

Poudarili so še, da imajo danes elektronski sistem plačevanja vozovnic, ki onemogoča, da bi se potniki z njihovimi tramvaji in avtobusi množično vozili brez vozovnic.

ponedeljek, 25. julij 2011

Italy; Velik požar na rimski železniški postaji

Gmotna škoda na železniški postaji

Velik požar na rimski železniški postaji

Na eni od večjih železniških postaj v Rimu, ki predstavlja pomembno prometno križišče, je davi izbruhnil velik požar, ki ovira železniški promet ne le v italijanski prestolnici temveč tudi drugod po državi. Do zamud in odpovedi vlakov bo predvidoma prihajalo tudi v prihodnjih dneh.

V enem od kril železniške postaja Tiburtina na severovzhodu Rima je zagorelo davi. Postaja je povsem zaprta, gmotna škoda pa je ogromna, so sporočili iz italijanskih železnic FS. Ranjenih ali mrtvih sicer po doslej znanih podatkih ni.

Vzrok požara še ni znan, so se pa ognjeni zublji razvili znotraj postaje in zaenkrat ni nobenih znakov, da bi šlo za nameren zažig. Ogenj tudi po več urah še ni povsem pogašen, bi pa ga naj gasilci že v veliki meri omejili.

Kljub temu Italijanom danes odsvetujejo potovanja z vlakom. Med drugim je namreč zagorela električna centrala na postaji, ki ureja promet, zaradi česar je promet zelo oviran, prihaja do zamud po vsej Italiji in tudi odpovedi vlakov.



Velik požar na rimski železniški postaji
Velik požar na rimski železniški postaji

nedelja, 24. julij 2011

China; Na Kitajskem iztiril hitri vlak



Dva vagona pada z mostu
Na vzhodu Kitajske je danes iztiril hitri vlak, pri tem pa sta dva vagona padla z mostu. Po prvih podatkih je nesreča zahtevala najmanj 11 smrtnih žrtev. Vzrok za nesrečo naj bi bil udar strele, zaradi česar je prišlo do izpada električne energije na progi.

Nesreča se je zgodila ob 20.30 po lokalnem času v bližini mesta Shuangyu v provinci Zhejiang. Vlak je bil na poti iz glavnega mesta province Hangzhou v slabih 450 kilometrov oddaljeni kraj Wenzhou. Reševalne ekipe so že odhitele na kraj nesreče, ostale podrobnosti pa še niso znane.

sobota, 23. julij 2011

Upamo samo, da poznajo vozni red vlakov ...





Česa vse ljudje niso pripravljeni poskusiti, če verjamejo, da ima to zdravilni učinek. Tudi ležanje na tirnicah zelo prometne železniške proge.

Iz Indonezije prihajajo poročila, da vsak dan na ducate ljudi leže na tirnice, saj so prepričani, da to lahko ozdravi številne bolezni. Verjamejo, da ima električna energija tirnic zdravilen učinek, zato skušajo svoje telo čim bolj pritisniti ob njih, da bi začutili majhne električne šoke, za katere verjamejo, da imajo blagodejni učinek.

Največja gneča je na tirnicah zgodaj zjutraj in pozno popoldne, ljudje pa s seboj prinesejo tudi plastenke vode in senčnike, si pod glavo mehko podložijo in se udobno namestijo, čakajoč na blagodejne električne šoke, pri tem pa jih niti najmanj na moti, ko jim čisto mimo glave po sosednjih tirnicah pridrvi vlak.

petek, 22. julij 2011

Utrinek - Galerija











Utrinek ; Nova galerija vlaka .....

ponedeljek, 18. julij 2011

Dobrodošli nazaj na Divji zahod - ustavite vlak, to je rop!


Presenečeni strojevodja ni mogel verjeti, ko je pred seboj na tirnicah zagledal pravo pravcato "cestno" blokado, zaradi katere je moral ustaviti, na njegov vlak pa so nato skočili roparji.

Napad se namreč ni zgodil v eni izmed držav tretjega sveta, kjer so cestni razbojniki prej pravilo kot izjema, pač pa v predmestju Marseilla na jugu Francije. Roparji so na tirnice naložili goro nakupovalnih vozičkov in jeklenih palic ter tako prisilili strojevodjo potniško-tovornega vlaka, da ga ustavi, sami pa so nato dobesedno preplavili sestav - bilo jih je namreč kar okoli 20!

Nad napadom v filmskem slogu so bili presenečeni tudi policisti. "Napadi na vlakovne sestave še zdaleč niso novost, so pa v današnjem času precejšnja redkost. Ta napad se je lahko kosal z napadi na vlake na Divjem zahodu," so povedali francoski policisti. Poudarili so, da v napadu sicer ni bil nihče ranjen, vendar bodo roparje - za zdaj še neznane storilce - ovadili tudi zaradi ogrožanja življenja potnikov, še vedno pa ne vedo, kaj vse je bilo ukradeno.



četrtek, 14. julij 2011

Novi tir Koper - Divača ob idealnem razpletu 2019



Novi tir med Koprom in Divačo bi lahko ob idealnem razpletu predali uporabniku v letu 2019, pravi generalni direktor DRI Rajko Siročič


Največja intenziteta gradnje se bo po njegovih besedah začela v letu 2013 in naj bi trajala do leta 2016. "Tako kažejo podatki," je v pogovoru za Delovo prilogo Posel&denar dejal Siročič.

Gradnja novega tira Koper - Divača zajema od 40 do 55 odstotkov časa, preostalo pa sta priprava in kolodacija projekta, ko se nekatere stvari še dopolnjujejo. "Kar pa seveda ne pomeni, da prometa ne bo prej," poudarja prvi moč Družbe za razvoj infrastrukture (DRI), ki prevzema gradnjo drugega tira.

Trenutno se v zvezi z drugim tirom spreminja državni lokacijski načrt. Dokončni državni lokacijski načrt naj bi bil po Siročičevih besedah potrjen prihodnje leto, sledi pridobivanje okoljevarstvenih soglasij in gradbenih dovoljenj.

Siročič poleg problematičnosti kraškega terena izpostavlja tudi vprašanje deponij. Gre namreč za nekaj sto prostorninskih metrov materiala, ki postane odveč in problem za odlaganje v prostor. Ne gre za zasipanje vrtač, temveč za objekte, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, saj gre za gradbeni odpadek, ki ima lahko vpliv na okolje, tako da so potrebna tudi vsa ostala soglasja.

Za začetek gradnje je potrebno dobiti dovoljenje, da lahko začnejo prestavljati telekomunikacijske vode, daljnovode in podobno, pojasnjuje Siročič. Čez leto ali dve sledi gradnja predorov, ki bodo dajali presežek materiala.

"Trasa nove proge je izjemno zahtevna - proga bo dolga 27 kilometrov, od tega bo tri četrtine pod zemljo. Imamo 20,9 kilometra predorov, 1,6 kilometra je viadukta, nekaj je mostov, le preostanek je po terenu," poudarja Siročič.

DRI sicer koprske proge doslej še ni prevzel v popolnosti. To je po Siročičevih besedah treba še opraviti in z agentsko pogodbo dobiti pooblastilo.

Poleg koprske proge, ki je najbolj izpostavljen projekt pri modernizaciji železniške infrastrukture, je sicer še veliko manjših projektov. Tako bo med drugim treba urediti tudi ustrezno prepustnost proti Šentilju in Madžarski ter povezavo in kompleksno logistično točko na Brniku. Korenite spremembe bo zahteval tudi prehod skozi ljubljansko vozlišče.

torek, 12. julij 2011

Zaposlenim na železnicah namesto eskalacije plač stimulacije



Število zaposlenih na Slovenskih železnicah se je zmanjšalo za več kot 15 odstotkov, povprečni letni obseg dela se je povečal za 35,9 odstotka, dodana vrednost na zaposlenega pa se je povečala za 40 odstotkov

Slovenske železnice so sklenile dogovor, skladno s katerim bodo zaposlenim izplačale stimulacije za doseganje boljših poslovnih rezultatov. Stimulacije v skupni višini 4,58 milijona evrov bodo izplačali namesto uveljavitve eskalacije plač iz let 2009 in 2010. Z izplačilom stimulacij bodo železnice ostale znotraj načrtovanih stroškov dela.

Kot so danes pojasnili na Slovenskih železnicah, so leta 2009 sklenili dogovor za omejitev učinkov svetovne gospodarske krize, katerega rezultat je bil prihranek pri stroških dela v višini 11,3 milijona evrov. Lani je bil podpisan še dogovor o ukrepih za izboljšanje poslovanja, na podlagi katerega je bil dosežen prihranek pri stroških dela v višini 14,9 milijona evrov.

V času od veljavnosti obeh dogovorov do konca junija letos se je število zaposlenih na Slovenskih železnicah zmanjšalo za 1216 oz. za več kot 15 odstotkov. V tem obdobju se je povprečni letni obseg dela povečal za 1061 milijonov netotonskih kilometrov, kar znaša 35,9 odstotka, dodana vrednost na zaposlenega pa se je povečala za 40 odstotkov - s 23.086 evrov na 32.329 evrov.

Avgusta 2009 in avgusta 2010 bi se morala uveljaviti eskalacija v višini 2,3 odstotka, ki pa se v skladu z omenjenima dogovoroma ni uveljavila. Znesek eskalacije v letih 2009 in 2010 bi skupaj znašal 4,58 milijona evrov, so povedali na železnicah, kjer so dodali, da so namesto uveljavitve eskalacije sklenili dogovor o izplačilu stimulacij.

"Stimulacija se bo izplačala od 1. aprila naprej, kar velja samo za zaposlene, ki prejemajo plačo v skladu s kolektivno pogodbo za dejavnost železniškega prometa. Delavci, ki plačo prejemajo po individualni pogodbi, stimulacije ne bodo prejeli," zatrjujejo na železnicah.

V poslovnem načrtu za letos so predvideni stroški dela v višini 186,1 milijona evrov. Z izplačilom stimulacije bo družba ostala znotraj načrtovanih stroškov dela, poudarjajo v družbi.

Da gre pri stimulacijah za izpolnitev obveznosti Slovenskih železnic do zaposlenih, ki so se v preteklih dveh letih odrekli delu regresa in plač ter njihovi eskalaciji, posebej zatrjuje tudi generalni direktor Slovenskih železnic Goran Brankovič, ki ob tem zavrača, da gre pri stimulacijah za darilo sindikatom.

"Kljub izplačilu stimulacije skupna višina stroškov dela letos ne bo presežena. Ta je zapisana v poslovnem načrtu za 2011, ki je bil pripravljen leta 2010 in ga je nadzorni svet potrdil že 19. januarja 2011. Zato nima nobene povezave z ustanovitvijo holdinga, ki je predvidena šele za september," poudarja Brankovič, pri čemer opozarja, da gre pri izplačili dobrih 134 milijonov evrov sredstev za vračilo dolga, ki je nastal ob izločitvi infrastrukture iz družbe.

Slovenske železnice so v prvih petih mesecih letos sicer presegle načrtovane rezultate. Dobiček iz poslovanja je dosegel 3,84 milijona evrov, čisti dobiček pa 193.000 evrov. V enakem lanskem obdobju so železnice zabeležile 3,57 milijona evrov izgube iz poslovanja in osem milijonov evrov čiste izgube. Načrtovana je bila izguba iz poslovanja v višini 5,64 milijona evrov in čista izguba v višini 9,27 milijona evrov.

Poslovni prihodki so lanske presegli za 16,8 odstotka, načrtovane pa za 12,5 odstotka. Stroški dela so bili od lanskih manjši za 2,4 odstotka in za 4,9 odstotka nižji od načrtovanih.

ponedeljek, 11. julij 2011

Nova galerija: sosed država avstrija "OBB"








Nova galerija za sosed država avstrija "OBB"

petek, 8. julij 2011

Celovito obnovljeni potniški vlak 813/814-130 spet na tirih

S predstavitveno vožnjo med ljubljansko železniško postajo in ljubljansko proizvodnjo SŽ-Centralnih delavnic se je danes, 6. julija, na ponovno pot po slovenskih tirih podala obnovljena dizel motorna potniška garnitura 813/814-130. Potnikom ponuja novo kakovost in udobje potovanja in pomeni začetek postopne prenove voznega parka Slovenskih železnic.

Slovenske železnice so se za celovito obnovo dizel motorne garniture odločile, ker si prizadevajo potnikom ponuditi čim boljše storitve. Poleg cene vozovnic in hitrosti vlaka je prav udobje prevoza eden od dejavnikov, ki najbolj vplivajo na potnike, da se odločijo za vožnjo z vlakom.

Obnovo potniškega vlaka so Slovenske železnice zaupale podjetju SŽ–Centralne delavnice Ljubljana, ki tudi sicer vzdržuje in popravlja vse vrste vozil Slovenskih železnic, vključno z najsodobnejšimi lokomotivami in potniškimi garniturami.

Posodobitev vlaka 813/814-130 je za SŽ-Centralne delavnice Ljubljana doslej najobsežnejša prenova potniškega vlaka in dokaz uspešnosti domačega znanja.

Obnova potniške garniture je obsegala:

- vgradnjo novega pogonskega agregata s turbo kompresorjem in manjšimi emisijami izpušnih plinov,

- vgradnjo klimatske naprave v oddelke za potnike in strojevodsko kabino,

- vgradnjo ekološkega vakuumskega WC-ja,

- nove stenske in stropne obloge v potniških oddelkih v novem dizajnu,

- nove udobnejše sedeže za potnike v novem dizajnu,

- vgradnjo sodobnih led diodnih svetil za osvetlitev potniških oddelkov,

- vgradnjo opreme za video nadzor potniškega prostora,

- vgradnjo sušilne naprave za komprimirani zrak.

Udeležence predstavitvene vožnje je pozdravil generalni direktor Slovenskih železnic Goran Brankovič. Izrazil je zadovoljstvo, da lahko sistem Slovenskih železnic takšne obsežne projekte opravi z lastnim znanjem in s kar najnižjimi stroški občutno izboljša ponudbo v potniškem prometu. Obnovljenemu vlaku je zaželel varno vožnjo, njegovim potnikom pa obilo prijetnih trenutkov med vožnjo.

Direktor SŽ-Centralnih delavnic Dušan Žičkar je med drugim poudaril, da temeljita prenova skoraj štirideset let starega vlaka pomeni popolnoma nov produkt, ki je plod lastnega znanja in dela zaposlenih v družbi, hkrati pa je rezultat izjemno dobrega sodelovanja s Potniškim prometom Slovenskih železnic. Prepričan je, da vlak ponuja najsodobnejše rešitve, tako glede varnosti kot udobja, nadaljevanje obnov pa bo potniškemu prometu zagotavljalo ponujanje konkurenčnih storitev. Celoten projekt pomeni za Centralne delavnice tudi veliko tržno priložnost pri drugih kupcih zunaj Slovenije. Podobni, vendar neobnovljeni vlaki iste serije namreč še vedno vozijo po številnih železnicah v državah EU in Balkana.

Direktor PE Potniški promet mag. Boštjan Koren je poudaril, da je cilj Slovenskih železnic, da postanejo nosilec integriranega javnega potniškega prometa, in povedal, da ga veseli, da lahko potnikom ponudijo višjo kakovost potovanja in tako rekoč »nov« potniški vlak z okrog 80 odstotkov manjšo investicijo, kot bi jo pomenil nakup novega vlaka. Povedal je tudi, da gre le za začetek obnove starih potniških garnitur. »Za letos načrtujemo celovito obnovo še treh starejših dizelmotornih vlakov, ki jim bodo v prihodnjih letih sledili še dodatni prenovljeni potniški vlaki,« je še povedal.

Temeljni podatki o dizel motorni potniški garnituri 813/814-130:

Proizvajalec: Fiat Torino – TVT Maribor

Leto izdelave: 1974

Prejšnje predelave: Predelava čela vozila za bolj aerodinamično obliko, vgradnja novih vrat, elektronskega budnika in avtostop naprave, dveh komandnih pultov

Moč motorjev: max. 2 x 206 kW

Največja hitrost: 100 km/h

Masa: 74 t

Dolžina čez odbojnike: 44,2 m

Širina: 2,9 m

Višina: 4,07 m

Število sedežev: 154

S prerezom traku so vlak simbolično na pot spremili Direktor PE Potniški promet mag. Boštjan Koren, generalni direktor SŽ Goran Brankovič in direktor SŽ–Centralne delavnice Ljubljana Dušan Žičkar (z leve).

četrtek, 7. julij 2011

Pahor Mehdornu za stroške namenil nekaj več kot 18.000 evrov


Pahor se je s Mehdornom dogovoril, da bo ta za sodelovanje pri modernizaciji slovenskega železniškega sistema in oblikovanje ideje o logističnem holdingu finančno upravičen le do potnih in nastanitvenih stroškov.

Hartmunt Mehdorn bo tako prejel 18.125 evrov.

Kot navajajo v kabinetu predsednika vlade, potni in nastanitveni stroški zajemajo polete, nočitve v hotelu, prevoze s taksijem in ostalo. Hkrati dodajajo, da predsednik vlade Borut Pahor ceni in spoštuje Mehdornovo odločitev, da je kljub poravnavi zgolj teh stroškov, torej brez kakršnegakoli honorarja zase in za svoje sodelavce, vladi predal elaborat z naslovom "Positioning Slovenian Tarnsport and Mobility for Europe", ki je poslovna skrivnost.

Mehdorn - oče ideje o oblikovanju logističnega holdinga
Hartmunt Mehdorn je premierju Pahorju svetoval glede modernizacije slovenskega železniškega sistema, velja pa tudi za očeta ideje o oblikovanju slovenskega logističnega holdinga - povezovanju Slovenskih železnic, Luke Koper in Intereurope. Pahor in Mehdorn sta se srečala v torek popoldne v Ljubljani in se dogovorila o povračilu potnih in nastanitvenih stroškov. Da bo Mehdorn za sodelovanje upravičen do povračila potnih in nastanitvenih stroškov, je bilo dogovorjeno že ob začetku sodelovanja.

Pahor in Mehdorn sta tudi izrazila obžalovanje, da ideja projekta logističnega sistema ni bila sprejeta zdaj, saj je modernizacija in sledenje sodobnim poslovnim zahtevam nujno potrebno in se bo vlada k temu vprašanju morala slej kot prej vrniti.

torek, 5. julij 2011

PKP: železniške postaje obnovitev pogodbe


POLJSKA: Glavni pogodbe, jih je za obnovo Lódz Fabryczna in Warszawa Zachodnia postaj.

PKP PLK je izbral Torpol za obnovo Lódz Fabryczna po ceni 1,45 milijarde zlotov. Pogodba vključuje rušenje obstoječih postaje in gradnja štirih novih platform pod nivojem tal, obrnil štiri skladbe ploščadi, ki bo nadomestil obstoječi 4 km dvojno pot progi iz Lódz Widzew.Obnovili postaja bo vsebovala določbo za predore teče proti zahodu za pretvorbo v terminus skozi poti od leta 2020.Zasebno financiranimi komercialnih razvoj je načrtovano v mestu.

Medtem, slovaškem podjetju HB Reavis je začeti € 110m od obnovili Warszawa Zachodnia postaje, kjer so načrtovane sedem velikih poslovnih objektov.Naročilo oddano po PKP SA pokriva postaji stavbe, kot platforme in poti se je treba posodobiti s PKP PLK pozneje.

sobota, 2. julij 2011

Galerija; MAV v Zalaegerszeg











Nova galerija za MAV (Madžarski Železnic) v Zalaegerszeg, 1.Julij.2011

petek, 1. julij 2011

Zeppelin prinaša večmotornih sistem za multi-motor-Traxx


200 večmotornih lokomotiva, ki se zaključi nad Bombardier in nemške železnice bo imel okvirni sporazum, pod pogojem, stroj strani Zeppelin Power Systems.

Projekt seiht pogodbo za dobavo 800 motorjev. Tukaj je vsaka lokomotiva napaja s štirimi motorji Caterpillar, ki jih lahko preklapljate glede na obremenitve zahteva posebne upravljanje. Cat C18 dizelski motorji tipa ima zmogljivost 600 kW ter izpolnjujejo emisijske standarde za IIIB lokomotive.