11. oktobra 2023 je CAT (City Airport Train) iz Dunaja pri Stadlerju naročil tri KISS EMU s petimi vagoni, ki bodo od leta 2027 povezovali mednarodno letališče Dunaj s središčem mesta. Nove enote razreda 4705 so v proizvodnji od lanskega leta, prva je bila videna 21. januarja 2026 v tovarni Stadler Altenrhein.
torek, 27. januar 2026
[RUS-RŽD] TMH proizvaja prototip HMU
Transmashholding je leta 2025 objavil, da pripravlja novo platformo za več enot. Njegov prvi prototip naj bi bil vodikov vlak (HMU). izvršni direktor TMH Kirill Lipa je izjavil: “Še nimamo pomembnega povpraševanja, ta projekt HMU je zgolj tehnološki korak. To ni poskus osvojitve določenega trga, ta trg ne obstaja in se še ni pojavil. Projekt izvajamo z uporabo nove platforme za enote, kasneje pa lahko odstranimo vodikov pogon in zgradimo samo električne vlake.”
Prihodnji HMU je označen kot model 62-4584. Lani je TVZ izdelal štiri karoserije za končne avtomobile modelov 62-4585 in 62-4586 ter dva kompleta pospeševalnih delov modela 62-4587. Karoserija 62-4585 je bila poslana TIV (Tverskoy institut vagonostroyenia, Tverski inštitut za izdelavo avtomobilov, prav tako del TMH), kjer je bil izpostavljen vzdolžnim tlačnim silam v osi sklopke na preskusni napravi.
Poleg tega so bile preizkušene navpične obremenitve, ki simulirajo težo avtomobila, vključno z opremo in največjo obremenitvijo potnikov. Izvedeni so bili tudi testi dviganja karoserije na spojkah in na dvigalkah. Na karoserijo je bilo nameščenih približno 250 tenzometrov za spremljanje napetosti, kar je več kot trikrat več kot pri drugih standardnih testih.
Na podlagi rezultatov vseh testov je TIV potrdil, da je končna karoserija za HMU skladna s standardi. Podobni testi trenutno potekajo v TIV na karoseriji vmesnega avtomobila Model 62-4588. Medtem so bile končne karoserije avtomobila poslane DMZ v končno montažo.
[SLO-SŽ] Kdaj z vlakom iz Maribora v Ljubljano v uri in pol?
Državni sekretar Andrej Rajh razkriva, kaj je sploh mogoče: od posodobitve obstoječe proge do povsem nove hitre železnice - in zakaj bomo na rezultate čakali še dolgo.
Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Andrej Rajh je ob robu odprtja prenovljene železniške postaje v Mariboru spregovoril tudi o načrtih o vzpostavitvi hitrejše železniške povezave med Mariborom in Ljubljano. Ta vožnja trenutno, kot je znano, traja vsaj uro in 52 minut, kar je bistveno več od državljanske pobude pred leti, ki je sanjala o 50 minutah. A je do tja po besedah Rajha še izjemno dolga pot. Oziroma dve. Eno je pohitritev obstoječe proge, da bi lahko vlaki vozili vsaj 160 km/h.
"To bi skrajšalo pot med Ljubljano in Mariborom na uro in pol ali še malo manj," je napovedal Rajh. Sklep o pripravi državnega prostorskega načrta naj bi bil sprejet kmalu. "Politika je enotna, da takšno progo potrebujemo, a ko pride do umeščanja v prostor, se običajno pojavijo nasprotovanja javnosti. Tudi če bi vsi postopki tekli optimalno, posodobitev proge pred letom 2035 ni mogoča," je dejal Rajh.
Pripravlja pa se tudi dokumentacija za popolnoma novo hitro železniško progo med Ljubljano in Mariborom, ki bi omogočala tudi hitrost 250 km/h. "Vendar je treba poudariti, da se na takšni progi vlaki ne bi ustavljali v vseh krajih, kar pomeni, da bi morali doseči tudi širši družbeni konsenz okrog tega vprašanja," je poudaril. Kdaj pa bi lahko dočakali takšno progo? "Še vsaj kakšnih 20 let ne," je odgovoril Rajh.
[PL-PKP IC] PKP Intercity je podpisal veliko posojilno pogodbo. M.in. "Tla"
Konzorcij Bank Gospodarstwa Krajowego in PKO Bank Polski je PKP Intercity odobril dolgoročno investicijsko posojilo. Dodeljena sredstva bodo m.in uporabljena za nakup 42 dvonadstropnih vlakov.
Med II. forumom za infrastrukturo in gospodarstvo v Łódźu je PKP Intercity objavil sklenitev posojilne pogodbe z Bank Gospodarstwa Krajowego in PKO Bank Polski. Glavni cilj posojila je financiranje nakupa 42 dvonadstropnih električnih večdelnih enot v skladu s pogodbo z dne 12. novembra 2025 z Alstom Polska S.A. Sredstva, pridobljena v okviru dogovora, bodo lahko uporabljena tudi za izvedbo drugih ključnih investicijskih projektov, vključno m.in z nakupom in modernizacijo voznega parka ter za infrastrukturne naložbe.
Modernizacija voznega parka bo omogočila izboljšanje kakovosti prometnih storitev, povečanje privlačnosti daljinskega železniškega potovanja po vsej državi ter izboljšanje dostopnosti za ljudi z omejeno mobilnostjo.
"Zaključek dogovora je pomemben korak pri izvajanju razvojne strategije PKP Intercity. Podjetje trenutno izvaja enega največjih investicijskih programov v zgodovini – v letih 2025–2030 nameravamo za ta namen nameniti skupno 20,3 milijarde PLN, od tega bo 16,9 milijarde PLN namenjenih nakupu in modernizaciji voznega parka ter 3,4 milijarde PLN za širitev in modernizacijo infrastrukture ter tehničnih objektov. Naložbe izvajamo iz lastnih sredstev, pridobljenih kot del finančnih obveznosti, pa tudi s podporo sredstev EU. Diverzifikacija finančne strukture omogoča optimalno zbiranje kapitala, učinkovito upravljanje tveganj in dosledno doseganje dolgoročnih razvojnih ciljev," pravi Joanna Siecińska, članica upravnega odbora PKP Intercity. "Financiranje, pridobljeno na podlagi posojilne pogodbe, bo tako omogočilo nadaljnji razvoj podjetja, kar se bo odrazilo v krepitev našega položaja na trgu. Vredno je omeniti, da sta tako BGK kot PKO BP zaupanja vredna partnerja, s katerima podjetje sodeluje že vrsto let, predvsem na podlagi dvostranskih sporazumov," dodaja.
"Kot Bank Gospodarstwa Krajowego že več kot 100 let podpiramo družbeno-ekonomski razvoj Poljske. Naša vloga je zagotoviti financiranje za tiste naložbe, ki so pomembne z vidika gospodarstva, pa tudi z vidika celotne družbe. Gospodarstvo je sistem medsebojno povezanih plovil, promet, zlasti železniške povezave, pa zavzemajo ključno mesto v njem. To je zato, ker je promet po eni strani krvni obtok gospodarstva, po drugi strani pa naložbe v železnice vplivajo na razvoj celotnih regij, ustvarjajo nova delovna mesta in so razvojna priložnost za manjša središča. Lahko rečemo, da je udobna, hitra in točna železnica določilo sodobne države. Zato sem vesel, da BGK financira modernizacijo voznega parka našega nacionalnega prevoznika – poudarja prof. Marta Postuła, prva podpredsednica upravnega odbora Bank Gospodarstwa Krajowego.
"Naložbe v železniško infrastrukturo so eden ključnih pogojev za dolgoročni gospodarski razvoj države. Naša udeležba pri sindikalnem financiranju PKP Intercity projektov potrjuje vlogo PKO Bank Polski kot posojilodajalca prve izbire za strateške infrastrukturne naložbe. Razvoj sodobnih železnic ni le boljši in varnejši promet, ki izboljšuje mobilnost prebivalstva na Poljskem, temveč tudi resnična podpora krepitvi nacionalne komponente, tako imenovane lokalne vsebine, preko vse večje udeležbe poljskih podjetij, tehnologij in delovnih mest v velikih projektih, izvedenih v državi. To so naložbe, ki krepijo konkurenčnost gospodarstva in gradijo trajnostne temelje za rast ob koncudesetletja – poudarja Krzysztof Dresler, podpredsednik upravnega odbora PKO Bank Polski.
Skupni znesek posojila znaša do 3 milijarde PLN. Pogodba je bila sklenjena pod zelo ugodnimi pogoji, z 15-letnim obdobjem financiranja in dolgim obdobjem razpoložljivosti sredstev. To je stabilna in predvidljiva podpora, ki omogoča dosledno izvajanje ambicioznega investicijskega programa PKP Intercity.
[CZ/PL-RGJ] RegioJet bo potoval iz Varšave v Poznań. Povezav bo bistveno manj
Od 1. februarja bodo vlaki iz Poznanja v Varšavo vozili po tirih, čeprav od šestih napovedanih parov le... Dva. Vlaki bodo iz Poznanja odpeljali ob 10:11 in 18:11, iz Varšave pa ob 6:28 in 14:28. RegioJet je pravkar začel prodajo vozovnic za te linije, čeprav jih je za zdaj mogoče kupiti le od 1. februarja do konca tega meseca – na tej liniji še ni vozovnic za vlake, ki bi bili v prodaji od 1. marca.
Poleg tega je RegioJet napovedal, da bo od naslednjega ponedeljka, 19. januarja, več vlakov iz Tri-Mesta v Krakov in nazaj odpeljalo na tire. Na relaciji Tri-City – Krakow bo dodatni vlak odpeljal ob 14:10 in prispel v Krakow ob 20:21, medtem ko bosta v nasprotni smeri dve povezavi – ob 13:37 in 17:34. Tudi v tem primeru so vozovnice za te vlake že mogoče kupiti, čeprav so, podobno kot pri poti do Poznanja, za povezavo ob 13:37 do 25. februarja.
[PL-PKP IC] Gradnja nadgradnje železniškega vozlišča v Katovicah
Gradnja nadgradnje železniškega vozlišča v Katovicah napreduje. Projekt, vreden 1,7 milijarde evrov, bo prinesel 5 novih in 35 obnovljenih postajališč, 40 km novih tirov, hitrejše vlake do 160 km/h in večjo zmogljivost po vsej regiji zaradi ločitve lokalnega in nacionalnega prometa.
petek, 23. januar 2026
[SLO-SŽ] Obvozna pot nočnih vlakov EN 414 in EN 415 v Avstrijo, Nemčijo in Švico preko Maribora in obratno (24. oz. 25. januar)
Zaradi del na progi Ljubljana – Jesenice – Beljak / Villach (A), bosta nočna vlaka EN 414 in EN 415 dne 24. oz. 25. januarja 2026 vozila po obvozni poti preko Maribora in Špilja / Spielfeld-Strass (A).
- Vlak EN 414 (40414) vozi po obvozni poti Zagreb – Dobova – Maribor – Špilje/Spielfeld-Strass – Zurich/Stuttgart, kot vlak 15414 v soboto, 24. januarja 2026.
- Vlak EN 415 (40465, 40237) vozi po obvozni poti Zürich/Stuttgart – Špilje/Spielfeld-Strass – Maribor – Dobova – Zagreb, kot vlak 15415 v soboto, 24. januarja in nedeljo, 25. januarja 2026.
Za načrtovanje poti priporočamo mednarodni iskalnik voznih redov.
Namesto nočnih vlakov EN 414 in EN 415 vozi na relaciji Dobova – Ljubljana nadomestna potniška garnitura, na relaciji Ljubljana – Jesenice – Beljak / Villach (A) pa je organiziran nadomestni prevoz.
Potnikom se opravičujemo in zahvaljujemo za razumevanje.
[SLO-SŽ] Nekatere spremembe v voznem redu vlakov in dodatni par mednarodnih vlakov do/iz Zagreba
Z 2. februarjem 2026 uvajamo nekaj sprememb v notranjem in mednarodnem železniškem prometu.
Vse spremembe v notranjem prometu so vidne v iskalniku voznih redov. Informacije o priporočenih vlakih v tujino bodo izpostavljene tudi na spletni strani Z vlakom v tujino, sicer pa so mednarodne povezave na voljo v iskalniku mednarodnih voznih redov (ÖBB).
Opis novosti in sprememb
1. Na osnovi dogovora s Hrvaškimi železnicami se podaljša vožnje mednarodnih vlakov 318 in 319 (trenutno vozita na relaciji Beljak / Villach – Ljubljana) do/iz Zagreba. To prinaša tudi naslednje spremembe:
- Vlak 319 podaljša vožnjo do Zagreba (Zagreb Glavni kolodvor) in vozi na relaciji Beljak / Villach – Ljubljana – Zagreb Gl. kol. Na osnovi pobud potnikov po dodatni večerni povezavi iz Ljubljane je vlaku 319 dodan še postanek na postaji Brežice.
- Vlak 318 podaljša vožnjo iz Zagreb Gl. kol. in vozi na relaciji Zagreb Gl. kol. – Ljubljana – Beljak / Vilalch. Od Dobove do Ljubljane vozi v trasi vlaka 634 (vlak 634 Dobova – Ljubljana Vižmarje tako izostane, saj vozi v njegovi trasi vlak 318).
- Vlak 318 ima postanek na postaji Ljubljana Litostroj (namesto vlaka 634).
- Vlak 2208 na relaciji Litija – Ljubljana izostane, saj v njegovi trasi vozi vlak 318. Vlak 318 ima tako med Litijo in Ljubljano vse postanke vlaka 2208.
- Izostanek vlaka 2447 na relaciji Ljubljana Vižmarje – Ljubljana (vzpostavljen zaradi vračanja garniture vlaka 634).
- Izostanek vlaka 2217 na relaciji Ljubljana – Litija (vzpostavljen zaradi dostave garniture za vlak 2208).
2. Manjša korekcija zaradi intervala na progi Bohinjska Bistrica – Most na Soči.
- Avtovlak 854 na relaciji Most na Soči – Bohinjska Bistrica odpelje iz postaje Most na Soči 2 minuti prej.
- Avtovlak 855 na relaciji Bohinjska Bistrica – Podbrdo odpelje 2 minuti prej iz postaje Bohinjske Bistrice.
3. Dodatni postanek vlaka 315 (Beljak / Villach – Kranj – Ljubljana) na postaji Škofja Loka (ob 13.56) zaradi prevoza dijakov iz Kranja.
[FRA-SNCF] SNCF Voyageurs naročen za 15 dodatnih vlakov TGV M
Upravni odbor SNCF Voyageurs je 19. januarja 2026 odobril dodatno naročilo za 15 enot TGV M (Avelia Horizon) v vrednosti približno 600 milijonov EUR. Dobave se pričakujejo v letu 2029. To naročilo je za štirinapetostno različico hitrih vlakov, ki izpolnjuje evropske prometne zahteve.
Ta neobvezna tranša pogodbe Avelia Horizon Innovation Partnership med SNCF Voyageurs in Alstomom je četrta v tej novi generaciji zelo hitrih vlakov. Dopolnjuje 115 vlakov, ki jih je že naročil SNCF Voyageurs, vključno s 100 za komercialne operacije v Franciji in 15 za komercialne operacije v Evropi, kot tudi 30 vlakov, ki jih je naročil Eurostar oktobra lani, tako da je skupno število za to pogodbo znašalo 160 vlakov.
[UK-HS2] HS2 zaključuje gradbena dela na projektu najdaljšega predora
Gradbena dela na najdaljšem predoru HS2’ so bila zaključena –, kar pomeni pomemben mejnik gradbeništva za novo hitro železnico. HS2 Ltd je dejal, da zaključek del na dveh prezračevalnih jaških predora Chiltern na Chesham Road in Little Missenden zaključuje projekt, ki se je začel pred skoraj petimi leti. Ko bo predor opremljen s tiri in nadzemno električno opremo kot del kasnejših faz projekta, bo predor prevažal vlake, ki vozijo s hitrostjo 200 mph (320 km/h), omogoča jim, da prečkajo njegovih 16 km v samo treh minutah.
Glavna gradnja dvocevnega predora se je začela maja 2021 z zamaknjenim zagonom dveh 2000-tonskih strojev za vrtanje predorov (TBMs) z mesta poleg M25 blizu Maple Crossa v Hertfordshire. Pet globokih prezračevalnih in dostopnih jaškov je bilo potopljenih do globine kar 78 m vzdolž njegove poti in dokončanih pred prihodom TBMs’. Podcenjena zasnova glavne hiše vsakega jaška, ki so jo izdelali arhitekti Grimshaw, naj bi se nevsiljivo zlila z okoliško pokrajino hribovja Chiltern.
Stroji so napredovali proti severu s povprečno hitrostjo 16 metrov na dan, preden so se v začetku leta 2024 prebili blizu Great Missendena v Buckinghamshiru. Od takrat so se nadaljevala dela za izgradnjo poroznih prizidkov na severnem in južnem portalu, namestitev notranjih sprehajalnih poti in opremljanje 40 prečnih prehodov. To je drugi od petih dvocevnih predorov HS2’, ki so bili strukturno dokončani, potem ko je bil isti dosežek lani označen za eno miljo dolg predor Itchington Wood v Warwickshiru.
Čeprav je bil dosežen jasen napredek pri izgradnji 140 milj dolge proge med Londonom in Birminghamom, je treba opraviti še veliko dela. Mark Wild, izvršni direktor HS2 Ltd, zdaj vodi celovito ponastavitev projekta, da bi zagotovil, da je preostanek poti dostavljen čim bolj učinkovito in za najnižje razumne stroške. Gradnjo predora Chiltern je vodil glavni izvajalec del HS2 Ltd za ta odsek proge - Align JV, skupno podjetje Bouygues Travaux Publics, Sir Robert McAlpine in Volker Fitzpatrick.
Projektna skupina je organizirala zelo učinkovito in skrbno zaporedno operacijo, da bi zagotovila 24-urno delovanje TBMs’. Vsak je prejel neprekinjeno dobavo 56.000 osemtonskih segmentov obloge predora iz namensko zgrajene tovarne v bližini južnega portala predora. Florence in Cecilio so poimenovali po ustanoviteljici sodobne zdravstvene nege Florence Nightingale in astronomki Cecilii Payne-Gaposchkin, ki sta bili povezani z lokalnim območjem, dvojec je med svojim 33-mesečnim potovanjem izkopal tri milijone ton krede.
Namesto da bi ga odnesli na javni avtocesti, je bil izkopani material uporabljen na kraju samem za ustvarjanje več kot 120 hektarjev kredastih travišč okoli južnega portala predora na Herts/Bucks border – podoben okolju, ki je tam obstajalo, preden so ga obdelovali. Pobuda je razširila preostali biološko raznolik travniški habitat Hertfordshira za skoraj petino in poustvarila okolje za uspevanje flore in favne.
Zaključku gradbenih del bo sledila montaža strojne, elektro in vodovodne opreme, v letošnjem letu pa že poteka projektiranje in omogočena dela. Železniški sistemi, vključno s tirno in nadzemno električno opremo za napajanje novih hitrih vlakov, bodo sledili, ko bo to delo končano. Gradbena dela se nadaljujejo drugje na HS2.
[PL-PLK] Iztirjenje vlaka Polregio na progi št. 8. Popravilo tirov bo trajalo nekaj časa. Obstajajo obvozi
V torek (20. januarja) je del vlaka Polregio iztiril na relaciji Miechów – Słomniki. Nihče ni bil poškodovan, poslali so nadomestni transport. Policija obvešča, da je železniška komisija, ki je izvajala dejavnosti na kraju dogodka, odločila, da ni bilo zunanjih posegov. Iztirjenje vpliva tudi na gibanje vlakov, saj odsek, kjer je prišlo do iztirjenja, ostaja neprevozen – vlaki PKP Intercity zato vozijo po obvozu ali pa so na delu proge odpovedani.
V torek (20. januarja) je na relaciji Miechów – Słomniki (na tiru št. 1 med postajališčema Szczepanowice in Smroków) na železniški progi št. 8 Varšava – Krakov, okoli 21.10, iztiril del vlaka Polregio številka 23321 na relaciji Kielce – Kraków Główny. Dogodek je na platformi X (prej Twitter) objavil minister Dariusz Klimczak, ki se je skliceval na informacije, ki jih je zagotovil PKP PLK.
Na vlaku je bilo približno 20 ljudi, nihče ni bil poškodovan. "Noben potnik ali osebje ni bil poškodovan. Vlakovni promet na tem odseku je trenutno ustavljen," je povedal Polregio.
Kot poudarja PKP PLK, so bile spremembe v urniku že narejene. Vlaki vozijo po spremenjeni poti skozi postajo Olkusz na liniji št. 62 in skozi Trzebinio na liniji št. 133, prav tako pa iz postaje Katowice preko postaje Zawiercie. Polregio uvaja nadomestni avtobusni prevoz.
Storitve delujejo na kraju samem, poleg tega pa se uvaža tudi specializirana oprema, potrebna za ponovno ponovno povezovanje vlaka. Potrebno bo pregledati tirnico in oceniti obseg popravil. Okoliščine dogodka bo pojasnila komisija.
Po nesreči so se na internetu pojavile fotografije in komentarji, ki so nakazovali, da bi se incident lahko zgodil kot posledica dejanj tretjih oseb. Policija ta poročila zanika. "Radi bi vas obvestili, da je železniška komisija, ki je izvajala dejavnosti na kraju dogodka, odločila, da ni bilo zunanjih posegov. Prišlo je do naravnega razcepa tirnice zaradi nizke temperature" – so sporočili.
Poleg tega so bile na delu proge odpovedane nekatere PKP medmestne linije, in sicer:
- IC št. 3526/7, SIENKIEWICZ "Kraków Główny - Olsztyn Główny" je bil odpovedan na odseku Kraków Główny – Sędziszów
- IC št. 5332/3 "ORŁOWICZ" Olsztyn Główny - Kraków Główny je bil preklican na odseku Sędziszów - Kraków Główny
- IC št. 3528/9 "KOLBERG" Kraków Główny - Olsztyn Główny je bil odpovedan na odseku Kraków Główny - Sędziszów
- IC št. 5330/1 "KORMORAN" Olsztyn Główny - Kraków Główny je bil preklican na odseku Sędziszów - Kraków Główny
- IC št. 3530/1 "KORMORAN" Kraków Główny - Olsztyn Główny je bil preklican na odseku Kraków Głóny - Sędziszów
- IC št. 5328/9 "KOLBERG" Olsztyn Główny - Kraków Główny je bil preklican na odseku Sędziszów - Kraków Główny
- EIP št. 5300 na relaciji Gdynia Główna - Kraków Główny je bil odpovedan na odseku Warszawa Wschodnia - Kraków Główny potniški vožnji na vlaku EIP št. 5350 na relaciji Gdynia Główna - Zakopane
- EIP št. 3504/5 na relaciji Kraków Główny - Gdynia Główna je bil preklican na odseku Kraków Główny - Warszawa Wschodnia z vlakom EIP št. 3552/3 na relaciji Zakopane - Gdynia - Główna
- EIP št. 1304/5 na relaciji Kraków Główny - Warszawa Wschodnia je bil na celotni trasi odpovedan. Potniki potujejo z vlakom EIP št. 8300/1 na relaciji Kołobrzeg - Kraków Główny
- EIP št. 3800/1 na relaciji Kraków Główny - Kołobrzeg na odseku Kraków Główny - Warszawa Wschodnia je bil preklican za potovanje potnikov z vlakom EIP št. 3104/5 na relaciji Kraków Główny - Warszawa Wschodnia
PKP Intercity se je prav tako dogovoril za skupno priznavanje vozovnic skupaj s Polregio in Koleje Małopolskie na odseku od Krakow Główny do Sędziszówa, Intercity pa je uvedel tudi nadomestni avtobusni prevoz med Krakowom in Sędziszówom.
Posodobitev: 12:30:
PKP PLK obvešča, da tehnične službe podjetja delajo na obnovi prehodnosti odseka, kjer je vlak Polregio iztiril. Kasneje bo treba popraviti približno 200 metrov proge, kar lahko traja več ur.
[CZ-PRAHA] Praga je naročila še 31 novih tramvajev Škoda 52T. Pričakuje se, da bodo prispeli v 22 mesecih
Do zdaj je bilo v Prago dostavljenih 20 kosov najnovejših tramvajev znamke Škoda. Skupno jih je bilo naročenih 71.
Praško javno prevozno podjetje (DPP) je uporabilo okvirni dogovor, sklenjen pred dvema letoma s skupino Škoda iz Plzna, za do 200 novih tramvajev Škoda Forcity Plus 52T. Poleg trenutne dobave 40 tramvajev je naročilo še 31 kosov. To izhaja iz ukaza, objavljenega v Registru pogodb, ki ga je najprej izpostavila spletna stran Češkoslovaškega prometa.
Po naročilu je cena enega tramvaja 82.500.000 kron brez DDV, zato bo Praga za naslednjih 31 kosov plačala skupno več kot 2,5 milijarde kron. Proizvajalec iz Plzna se je zavezal, da bo tramvaje dostavil v 22 mesecih.
Do konca lanskega leta je bilo v Prago dostavljenih 20 primerkov 52T tramvajev, ki so že v obratovanju. Naslednjih 20 iz prvega naročila mora nato prispeti do decembra 2026. Skupaj ima metropola 71 pogodbeno zavarovanih tramvajev, ki so si že pridobili precejšnjo priljubljenost med potniki. Odložijo jih v novem depoju Hloubětin, od koder se odpravijo na vedno večjem številu prog.
Tehnični direktor DPP Jan Šurovský je že prej poudaril, da celoten projekt poteka po načrtu, kar po njegovem mnenju predstavlja velik uspeh pri dobavi novih vozil danes.
Narejeno po meri za Prago
Prvi dokončan kos novega tramvaja za Prago je Škoda pred letom dni predstavila v prisotnosti Zdopravy.cz dnevnika. Proizvodnja obsega skupno 231 dobaviteljev, od tega 76 odstotkov iz Češke republike in 12 odstotkov iz Nemčije.
Škoda ForCity Plus 52T je enosmerni, petčlenni, 100 % nizkopodni tramvaj. Zasnova združuje veččlenno vozilo z dvema prosto vrtljivima podvozjema pod zunanjimi podvozji in dvema delno vrtljivima podvozjema pod notranjima podvozjema.
Ustvarjen je bil kot povsem nov tip, zasnovan za merjenje za Prago, zato ima svoje posebnosti. To je predvsem tehnična rešitev za zavoro, kjer standardno hidravliko nadomesti elektromehanika. Ko napetost pade, zavora doseže 100-odstotni učinek, zato bi morala biti varnejša in cenejša za uporabo.
Tramvaj je opremljen z protitrčnim sistemom, kjer laserski radar pregleduje tir skozi celotno pot. Vgrajeni računalnik ima nato posneto stezo, ve, katere točke ne sme obravnavati, in reši le anomalije. Tako lahko napove trk.
torek, 20. januar 2026
[PL-PKP IC] PKP Intercity prikazuje proge za hibride iz Newaga
Drawsko Pomorskie, Łomża, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski, Szczytno in Hajnówka – to so nekatera mesta, kamor bo dosegla nova hibridna večdelna enota PKP Intercity. Poleg hibridov bo podjetje svojo ponudbo temeljilo na progah brez kontaktne mreže na enotah z zgorevanjem, ki jih želi najeti.
PKP Intercity je skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo predstavil poti, po katerih bodo vozile hibridne večdelne garniture Impuls, ki jih proizvaja Newag iz Nowego Sącza in najete dizelske enote, za katere je v teku razpis. Prvo od 35 vozil bo prispelo v Intercity v začetku leta 2027, dostave vseh Impulsov pa naj bi bile zaključene do konca junija 2029.
Že od samega začetka so kupovali dizelsko-električne enote (razpis je razglasil prejšnji upravni odbor podjetja, medtem ko je pogodbo že podpisal upravni odbor Janusza Malinowskega) z namenom servisiranja centrov, ki nimajo nobenih daljinskih povezav ali pa imajo zelo malo takšnih povezav. Zato se je oznaka »izključitve likvidatorjev prometa« hitro prijela na vlake. Poleg linij za "hibride" je PKP Intercity napovedal tudi, kam bo šlo vsaj 22 ali celo 32 dizelskih enot, za kar je PKP Intercity pred nekaj tedni razpisal razpis.
Zelo pomembno je, da PKP Intercity na vsaki od naslednjih linij načrtuje uporabo mešanih storitev, tako hibridnih kot vozil z notranjim zgorevanjem. Nekatere linije že upravlja PKP Intercity, vendar so pogosto enosistemske vlake, kot je TLK Flisak.
"Hibridni vlaki bodo osnova te ponudbe, dopolnjevali pa jih bodo dizelski vlaki. To bo 22 enot z možnostjo razširitve za še 10 enot. Vozila, ki jih želimo najeti, bodo postopoma začela obratovati od decembra letos," je povedal Janusz Malinowski, predsednik PKP Intercity.
Prva izmed poti, ki smo jih dolgo časa napovedovali na naših straneh, je povezava iz Szczecina v Gdynijo skozi srednji pas Zahodne Pomorjanske in Pomorjanske. Vlaki bodo zato vozili skozi Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Szczecinek, Człuchów, Chojnice in naprej po liniji 203 do samega Tczewa.
Drugo poročilo, ki ga je prav tako objavil namestnik ministra Piotr Malepszak, se nanaša na obratovanje hibridnega voznega parka v največjem poljskem mestu brez elektrificirane železniške proge, tj. Gorzów Wielkopolski. PKP Intercity želi poslati nove Impulse in dizelske večdelne garniture na že obratovani liniji do in iz Gdynie, po celotni liniji 203.
PKP Intercity vlaki bodo vozili tudi na povsem novi daljinski liniji: Białystok – Gdynia preko Olsztyn, Szczytno, Chorzele, Ostrołęka, Śniadowo in Łapy. Poleg tega je bila proga iz Gdynie do Krakova preko Sztuma, Grudziądza, Rypina, Płocka, Gostynina, Łódźa, Kłobucka, Bytoma in Katowic (zaradi tega se bodo daljinski vlaki končno vrnili na ta odsek premogovnega omrežja). Grudziądz in Rypin bosta prav tako dobila priročne povezave proti prestolnici države, kot del naslednje poti iz Gdynie v Varšavo, verjetno preko Raciąża in Płońska ali preko Płocka. Vendar pa je, kot je poudaril predsednik PKP Intercity, vse odvisno od tega, kakšno ponudbo bo Koleje Mazowieckie ponudil na obeh linijah. Za zdaj pa se zdi, da bodo hibridi šli skozi Płońsk.
Dizelsko-električne večdelne garniture bodo prav tako dostavljene v storitev Łomža (o čemer smo prvi pisali v začetku septembra). V prvem koraku, od naslednjega poletja, naj bi zgorevalne enote prišle tja, v približno 2 urah. Naslednja pot je povezava med Varšavo in Białysompreko Siemiatycze, Hajnówka in Bielsko Podlaski. Obstajajo tudi načrti za povezavo Varšava – Hrubieszów preko Radzyń Podlaski, Lubartów in Zamość, pa tudi progo Kraków – Hrubieszów preko Mielca, Stalowa Wola, Biłgoraj in Zamość.
Zadnji dve liniji, ki ju bodo vozili novi Impulsi, pa tudi dizelski večdelni vlaki, sta liniji od Krakova do Zagórze (preko Gorlic, Jasła, Krosna in Sanoka), pa tudi vlaki iz Krakova do Jelenia Góre na glavni progi Podsudecka. Te povezave bodo sezonsko razširjene do Karpacza.
[DSB-DK] Novi vlaki brez voznikov za 75 milijard CZK. V Kopenhagen jih bo dostavilo nemško-švicarsko združenje
Danske državne železnice Danske Statsbaner (DSB) so v zadnjih letih sklenile eno največjih pogodb za evropske železnice.
Siemens Mobility in Stadler Rail bosta zagotovila vsaj 226 avtomatskih vlakov za DSB-jev primestni železniški sistem S-Bane v Kopenhagnu. Vrednost pogodbe znaša 23 milijard danskih kron (približno 75 milijard KG), vključno z vzdrževanjem za 30 let. Železnice so natečaj objavile avgusta 2023.
Prve nove enote naj bi bile lansirane leta 2032. Takrat bi moralo biti 170 kilometrov dolgo omrežje S-Bane popolnoma avtomatizirano za uporabo brezvoznih vlakov na ravni GoA4. Nove enote bodo štirivagonske, dolge 56 metrov. Kapaciteta bo 156 sedežev, največja hitrost pa 120 km/h. Do tri enote je mogoče združiti v en komplet.
V finalu velikanskega tekmovanja sta sodelovala tudi Alstom in CAF. Za Siemens je to še ena velika pogodba v Københavnu. Poleg novih tramvajev je podjetje leta 2024 pridobilo pogodbo v vrednosti 270 milijonov evrov za avtomatizacijo S-Bane, vključno z opremo novih vlakov. Siemens in Stadler sta bila že skupaj v združenju S-Bahn v Berlinu.
DSB upa, da bo avtomatizacija skrajšala intervale med posameznimi vlaki. To bo znatno povečalo kapaciteto, saj se bo število priključkov na nekaterih linijah povečalo do 35 %. S-Bane v Københavnu letno uporablja približno 112 milijonov ljudi, pričakuje pa se, da bodo novi vlaki omogočili še dodatnih 10 milijonov letnih prevozov.
Zmagovalna zveza bo 30 let pokrivala vzdrževanje vlakov, medtem ko bodo servisna dela opravljali zaposleni DSB.
[CZ-RGJ] Novi vlaki in storitve za 37 milijard. Regiojet je razpisal razpis za do 200 enot
Konkurenca za vozila je vse pogostejši pogoj za regije pri pridobivanju pogodb za prevozne storitve.
Zasebni prevoznik RegioJet je začel priprave na nove regionalne razpise za zagotavljanje prevoznih storitev. V petek je objavila eno največjih pogodb v zgodovini češke železnice. Proizvajalci iščejo do 200 enot različnih vrst, vključno s servisiranjem, s ocenjeno vrednostjo 36,6 milijarde CZK.
Po razpisni dokumentaciji, objavljeni na profilu pogodbenega organa, je pogodba razdeljena na tri dele. V prvi fazi je potrebnih 125 (+25 možnosti) baterijskih oljnih enot BEMU 121-150 za uporabo v večini regij. V drugem tekmuje za dobavo 7 enot (+ 3 možnosti) BEDMU 180, ki bi vozil izključno za libereško regijo. Gre za ista tipa vozil, s katerimi je RegioJet že zmagal na razpisu za hitre vlake za Ministrstvo za promet za izvedbo v libereški regiji. Tretji del predvideva dobavo 22 (+8 možnosti) električnih enot EMU 121-150 in 6 (+4 opcije) električnih enot EMU 230. Skupno je na voljo 160 enot in 40 enot, za katere bo na voljo možnost.
Celotna načrtovana porazdelitev je prikazana v tabeli, ki jo je objavil operater v dokumentaciji. Pogodba bo okvirna in veljavna le, če prevoznik uspe na regionalnih tekmovanjih. Proizvajalci lahko oddajo ponudbo v celoti v vseh delih ali celo v enem delu.
Konkurenca za vozila je vse pogostejši pogoj za regije pri pridobivanju pogodb za prevozne storitve. Prav tako je pogoj za dodelitev subvencij za vozila z ničelnimi emisijami iz programa Transgov.
Prevoznik se že 15 let ukvarja tudi s tako imenovano polno storitvijo v tekmovanju, zato praktično ne bo moral skrbeti za vlake, to bo stvar proizvajalca. To je model, ki ga je na primer izbrala Južna moravska regija z moravskimi enotami.
Pogodbo za RegioJet upravlja BDO Legal. Za prva dva dela pogodbe bo 75 % tehtano pri oceni cene, 25 % pa cena za polno storitev. Prevoznik na primer ne upošteva obratovalnih stroškov.
[GER-PL/SKPL] Rabljeni gostinski vagoni iz Nemčije so prispeli v Poljsko
13 gostinskih vagonov, ki so nekoč služili na nemških železnicah, je prispelo v Poljsko. To so strukture, ki lahko vozijo s hitrostjo 200 km/h in delujejo v mnogih državah zaradi odobritve RIC. Na žalost še ne vemo, komu pripadajo.
Na naših straneh smo že poročali o prevozu rabljenih vagonov prvega razreda iz Nemčije v Poljsko. To so nekdanji vagoni, ki jih je uporabljal DB, ki bi lahko končali na poljskih tirih, vendar zaenkrat ne vemo, komu pripadajo. Izkazalo se je, da to ni bil edini prevoz rabljenih vagonov iz Nemčije v Poljsko v zadnjem času.
V naslednjih nočeh je prispel še en transport v poljščini, tokrat s 13 restavracijskimi vagoni, ki so prav tako nekoč vozili na nemških železnicah. To so karavani iz serije ARkimmbz, znani tudi kot BordBistro, ki so sposobni voziti s hitrostjo 200 km/h in imajo dovoljenje RIC, zaradi česar lahko vozijo v številnih državah – npr. na Poljskem, v Nemčiji, na Češkem ali v Avstriji.
Opisani vagoni niso običajni gostinski vagoni, saj imajo poleg jedilnega prostora vagoni tudi potniški del – oddelek in ne-oddelek razreda 1. To si lahko ogledate v spodnjem videu.
Kljub temu, da so na poljski strani vagone vlekla lokomotiva SKPL, podjetje še vedno ni odgovorilo na naša vprašanja, ali palični vagoni pripadajo njemu ali ne (podobno kot pri vagonih prvega razreda, omenjenih na začetku).
Kljub temu se zdi, da bi morali vsaj barski vagoni pripasti SKPL, saj je podjetje že podpisalo pogodbo s PKP Intercity za najem takšnih vagonov (podobno kot 1. razreda). Intercity je že decembra napovedal, da bodo rabljeni barski avtomobili hitro vključeni v promet s potniki, vendar se to do zdaj ni zgodilo in še vedno ne vemo, kdaj bo to mogoče.
Nakup in najem rabljenih vagonov iz tujine, ki so v dobrem tehničnem stanju, je začasna ideja PKP Intercity za hitro povečanje ponudbe sedežev na vlakih zaradi velikega števila prepeljanih potnikov. To je potrebno, ker je prejšnje vodstvo podjetja prespalo trenutek, da bi kupilo vozni park, ki bi ga lahko uporabljali potniki danes ali v bližnji prihodnosti – tukaj je najbolj izrazito pomanjkanje nakupa dvonadstropnih voznih parkov, ki jih pred nekaj leti ni bilo mogoče uresničiti in ki naj bi jih sprva financirali KPO.
Tla so bila zelo hitro in učinkovito kupljena le s strani trenutnega vodstva podjetja, pogodba za ta vozila pa je bila podpisana novembra 2025.
[ESP-RENFE] Število smrtnih žrtev železniške nesreče v Španiji naraslo na 39. Je bil vzrok mehanska okvara?
V Španiji se je zgodila huda železniška nesreča, v kateri sta pri mestu Adamuz blizu Cordobe trčila hitra vlaka. Po zadnjih podatkih je umrlo 39 ljudi, poroča španska javna radiotelevizija RTVE. 152 ljudi je poškodovanih.
Dva hitra vlaka sta v nedeljo okoli 19.40 trčila v bližini mesta Adamuz blizu Cordobe v Andaluziji, so sporočile španske železnice (Renfe).
Potniški vlak zasebne družbe Iryo, ki je v lasti italijanskih železnic Trenitalia in je bil z več kot 300 potniki na krovu na poti iz Malage v Madrid, se je iztiril in se ustavil na sosednjem tiru. V tistem trenutku je s hitrostjo okoli 200 kilometrov na uro v smeri Huelve mimo peljal nasproti vozeči vlak družbe Renfe s 184 potniki, ki je trčil v drugi vlak in se prav tako iztiril.
V nesreči je umrlo 39 ljudi, več kot 120 je bilo poškodovanih. Večina tako umrlih kot poškodovanih je bila v sprednjih vagonih vlaka, ki je potoval iz Madrida proti jugu države. Glede na zadnje podatke zdravstvenega ministrstva v bolnišnicah ostaja 43 ljudi, en otrok in 12 odraslih je na intenzivni negi.
Predsednik regionalne vlade Andaluzije Juanma Moreno ni izključil možnosti, da bo število žrtev še naraslo, reševalne operacije se nadaljujejo. Dodal je, da se bo kmalu začela tudi identifikacija žrtev.
Človeško napako tako rekoč že ovrgli kot vzrok
Uraden vzrok nesreče še ni znan, oblasti pa so že sprožile preiskavo.
Vodja španskih železnic Álvaro Fernández Heredia je danes zatrdil, da so tako rekoč že ovrgli možnost človeške napake. Četudi bi bila kriva taka napaka, bi jo sistem na vlakih po njegovih besedah odpravil. Vzrok ni mogla biti niti prevelika hitrost, saj sta oba vlaka potovala s hitrostjo, nižjo od 250 kilometrov na uro, kolikor znaša najvišja dovoljena na tem odseku, je dodal.
Kot verjetnejši vzrok nesreče je Fernández Heredia izpostavil mehansko okvaro ali infrastrukturno težavo, obenem pa poudaril, da je tako kmalu po nesreči zelo težko priti do konkretnih sklepov. Španski minister za promet Oscar Puente je povedal, da sta dva vagona vlaka Renfe zaradi silovitosti trčenja zdrsnila po nasipu. Dodal je, da se nesreča zdi "izredno nenavadna", saj se je vlak iztiril na ravnem odseku proge, ki je bil prenovljen maja lani.
Novinar javne televizije RTVE Salvador Jímenez, ki je potoval na vlaku iz Cordobe v Madrid, je objavil posnetke, na katerih je videti zadnji vagon vlaka, ki leži na boku, in evakuirane potnike, ki sedijo ob vagonu.
Družba Iryo je medtem sporočila, da je bil v nesreči udeležen vlak, ki je bil izdelan leta 2022, nazadnje pregledan v četrtek. Na vzporedni tir je zapeljal iz še neznanih razlogov, so dodali v izjavi, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Vse železniške povezave med Madridom in Andaluzijo so po nesreči prekinili, odpovedane bodo tudi danes. Zgolj Renfe je po poročanju El Paísa za danes odpovedal 137 vlakov.
Španski premier Pedro Sánchez je ob nesreči izrazil sožalje svojcem žrtev. "Želim, da vedo, da jim v tem težkem trenutku stoji ob strani vsa država," je zapisal na omrežju X in dodal, da vse reševalne službe delujejo usklajeno in neprekinjeno.
Zastave na javnih poslopjih po državi v znak žalovanja visijo na pol droga, tudi na stavbi parlamenta v Madridu.
Sožalje Slovenije
Premier Robert Golob in zunanja ministrica Tanja Fajon sta v objavah na omrežju X izrazila pretresenost in sožalje žrtvam železniške nesreče.
"V mislih smo z ljudmi v Španiji in premierjem Pedrom Sanchezom po tragični železniški nesreči blizu Cordobe. Iskreno sožalje družinam in bližnjim žrtev," je glede na zapis na vladnem profilu na omrežju X sporočil premier Golob in vsem poškodovanim zaželel hitro okrevanje.
"Zelo me je pretresla novica o tragični železniški nesreči v Cordobi, ki je terjala številna življenja in povzročila veliko poškodb. V teh žalostnih trenutkih izrekam iskreno sožalje vsem prizadetim in družinam žrtev ter poškodovanim želim hitro okrevanje," pa je sporočila ministrica Fajon.

















