torek, 30. oktober 2012

Slovenske Železnice: "Potnikom na obeh vlakih se iskreno opravičujemo"

Poškodovani v železniški nesreči večinoma že v domači oskrbi

V UKC Ljubljana so po jutranji nesreči potniških vlakov sprejeli 10 poškodovanih
 V UKC Ljubljana so po jutranji nesreči potniških vlakov sprejeli 10 poškodovanih, od tega so jih devet že odpustili v domačo oskrbo, enega pa bodo predvidoma kmalu, so sporočili iz UKC. S Slovenskih železnic so medtem sporočili, da je proga med Ljubljano in Medvodami spet odprta. Potnikom se obenem opravičujejo za preživeti strah in neprijetnosti.

Do nesreče dveh potniških vlakov na železniški postaji v Vižmarjih je prišlo danes nekaj pred osmo uro. Po navedbah Policijske uprave Ljubljana je bil mednarodni potniški vlak, ki je pripeljal iz smeri Ljubljane proti Kranju, usmerjen na tir, na katerem je že stal potniški vlak, s katerim sta nato trčila. V nesreči je bilo lažje poškodovanih 18 oseb. Od teh so Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana sprejeli 10 poškodovanih. Sedem so jih v bolnišnico pripeljali z reševalnim vozilom, trije pa so prišli kasneje sami.

Na dogodek so se popoldne odzvali tudi v vodstvu družbe. Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je v izjavi za javnost zapisal, da so prve informacije kazale na to, da naj bi bil potniški vlak, ki je stal na postaji, prazen. Pozneje se je izkazalo, da so bili tudi na njem potniki. Potnikom se za preživeti strah na Slovenskih železnicah opravičujejo.

Mes je vsem vpletenim v nesrečo ob tem zagotovil, da je varnost vsem zaposlenim v sistemu Slovenskih železnic na prvem mestu. "Pri svojem delu upoštevamo vse zakonske in podzakonske predpise. Varnost železniškega prometa v Sloveniji je primerljiva z varnostjo na drugih evropskih železnicah," je navedel generalni direktor.

Kot je še sporočil, so takoj začeli s preiskavo izrednega dogodka oz. nesreče. Ta bo pokazala, zakaj je prišlo do trčenja, po zagotovilih Mesa pa jo bodo opravili v najkrajšem možnem času. Sprejeli bodo ustrezne ukrepe, da do takšne nesreče ne bi več prišlo, tudi v prihodnje pa bodo na Slovenskih železnicah storili vse za kar največjo varnost železniškega prometa, je še zapisal Mes.

ponedeljek, 29. oktober 2012

18 poškodovanih v železniški nesreči v Vižmarjih

Zjutraj se je zgodila nesreča na železniški postaji v Vižmarjih, v kateri sta bila po do zdaj zbranih podatkih udeležena potniška vlaka. Poškodovani niso v smrtni nevarnosti.
Policijska uprava Ljubljana je bila ob 7.45 obveščena o nesreči, v kateri je mednarodni potniški vlak na poti v Kranj pripeljal iz Ljubljane na postajo, kjer je bil usmerjen na tir, na katerem je že stal potniški vlak, v katerega je nato trčil.





Iz UKC-ja Ljubljana so sporočili, da so sprejeli devet poškodovancev. Šest jih je že odpuščenih, pri treh pa diagnostična obravnava še poteka. Vsi so utrpeli lažje poškodbe, predvsem udarnine in odrgnine, so še zapisali. S Policijske uprave Ljubljana pa so nam sporočili, da je vseh ranjenih 18, vendar je mogoče, da se bo številka še spremenila.
Na kraju nesreče so posredovale reševalne službe in policisti, ki opravljajo ogled kraja in zbirajo obvestila. Proga med Ljubljano in Vižmarji je sicer še zaprta, promet za mednarodne vlake pa poteka normalno, čeprav z manjšo zamudo, je za MMC povedal predstavnik za stike z javnostmi na Slovenskih železnicah Marko Tancar. Preiskava še poteka in bo še nekaj časa trajala. Ko bodo izsledki znani, jih bodo sporočili javnosti.
Na nekatere izjave, da so bili uslužbenci bolj zaposleni s prepiranjem med seboj kot s pomočjo potnikom, ni mogel dati komentarja. Prav tako ne ve, ali lahko pričakujejo kakšne tožbe, če pa jih bodo, jih bodo ustrezno obravnavali. Pri čemer je dodal, da so za takšne primere zavarovani.

nedelja, 28. oktober 2012

SK; Nesreča vlaka , Bratislava

26.Okt.2012 in okrog 15:30 se je nasedla Št.Vl Os4618 in Št.Vl 2018. Pri trčenju povzroči poškodbo 21 potnikov in hudo ranjena voznik jev 2018.Poškodovan voznik je lahko izrežemo gasilec za tri ure.

spopad izbruhnil v naših številnih razprav in vprašanja, kako bi lahko kaj takega zgodi. Izgubili smo dva čudovita lokomotive 263-010 in 263-005 in veliko ljudi je bilo ranjenih. Ne vem, o vzrokih za nesrečo. Tako vsaj je dokumentacija ujeli pogled na nesrečnem kraju, iz katerega smo srh po mojem hrbtenico. fotografija prikazuje lokomotivo, ki ne morejo tovorne vlake, ki se zadržijo za potniške vlake 4618 in 2018.





sobota, 27. oktober 2012

Obnova železniškega mostu še v novembru

Med vzdrževalnimi deli zaprli stezo za pešce in kolesarje proti dvoetažnemu mostu; za ureditev nabrežja reke Drave in postavitev brvi Lent-Tabor izdani gradbeni dovoljenji

Jekleno konstrukcijo mostu bodo po pregledu, če bo treba, še antikorozijsko zaščitili in učvrstili.
Marko Vanovšek
Jekleno konstrukcijo mostu bodo po pregledu, če bo treba, še antikorozijsko zaščitili in učvrstili.
GABRIJEL TOPLAK Podjetje Slovenske železnice (SŽ) - Železniško gradbeno podjetje Ljubljana te dni izvaja vzdrževalna dela na jekleni konstrukciji železniškega mostu čez reko Dravo v Mariboru, ki je bil zgrajen leta 1866. Kot je povedal Marko Tancar, vodja službe za organizacijsko komuniciranje pri SŽ, delavci tega podjetja največ pozornosti namenjajo pregledu stikov vertikal z loki mostu. "Jeklena konstrukcija je ponekod že precej korodirana, zato jo bodo po potrebi antikorozijsko zaščitili in obenem na posameznih mestih še učvrstili...

ponedeljek, 22. oktober 2012

Galerija; SPIELFELD STRASS

Nova fotoreportaža slika v Špilju /Spielfeld Strass  , 21.10.2012








sobota, 20. oktober 2012

Po predoru pod Rokavskim prelivom že 300 milijonov potnikov

Po predoru pod Rokavskim prelivom je potovalo že 300 milijonov potnikov. Največ, 57 odstotkov, jih je potovalo s posebnim vlakom, ki skozi predor prevaža avtomobile in druga vozila.
Preostali potniki so pot pod Rokavskim prelivom premagali s hitrimi vlaki, ki London povezujejo z Brusljem in Parizom. Predor so odprli junija 1994, povprečno pa je skozenj potovalo 50.000 potnikov dnevno.
Jaques Gounon, izvršni direktor Eurotunnela, francoske družbe, ki upravlja z omenjenim predorom, je doseženi mejnik pozdravil z besedami, da je predor povzročil "revolucijo v potovalnih navadah in ustanovil trg, ki sicer ne bi obstajal, ter s tem pomembno prispeval h gospodarskemu razvoju".
V letošnjem tretjem četrtletju je imel sicer Eurostar 188 milijonov funtov prihodkov, kar je pet odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Prodaja vozovnic je bila sicer dobra, predvsem na račun olimpijskih iger v Londonu.
                                          Slika; GOOGLE

A te so se tudi v primeru Eurotunnela izkazale za dvorezni meč. Veliko manj je bilo namreč običajnih poletnih turistov, bolj kot običajno pa je v poletnih mesecih upadlo tudi število poslovnih potnikov, še poroča AFP.

petek, 19. oktober 2012

Slovenske železnice zaradi domnevne skupščine Ferspeda napovedale ukrepe

Ta teden naj bi, kljub temu da je bila preklicana, potekala skupščina družbe Fersped
Ta teden naj bi, kljub temu da je bila preklicana, potekala skupščina družbe Fersped, delničarji pa naj bi sprejeli sklepe, ki so v celoti nezakoniti, so danes sporočili iz Slovenskih železnic, ki so od minulega petka 97,19-odstotni lastnik Ferspeda. Skladno s tem so napovedali ukrepe za zaščito svojih interesov in prijavo pristojnim organom.

Ob tem so v Slovenskih železnicah povedali, da bo s ciljem konsolidacije lastništev v odvisnih družbah njihovo odvisno podjetje SŽ - Železniško gradbeno podjetje prihodnji teden sodelovalo na javni dražbi podjetja SCT v stečaju.

SŽ - Železniško gradbeno podjetje želi namreč pridobiti 28,68-odstotni lastniški delež v družbi Kamnolom Verd. V tej družbi ima trenutno 67,66-odstotni lastniški delež in je poleg tega lastnik zemljišča in objekta na območju kamnoloma Verd.

Namen lastniške konsolidacije je v boljšem obvladovanju odvisnih družb in doseganju strateških ciljev skupine Slovenske železnice, so še poudarili.

sreda, 17. oktober 2012

(HR-Croatia) Gredelj je nadaljevala proizvodnja

Predstavniki iz ameriške družbe Elektro-motiv Diesel (EMD) strinjala s stečajni upravitelj Gredelj Pero snorter nadaljevali projekt okvir odločanja vozički.

Z ameriško podjetje EMD, ki je v lasti korporacije napredku Rail predelava (hčerinska družba Caterpillar Inc.), Gredelj je trenutno na voljo 104 okvir proizvodne osnove za lokomotive v skupni vrednosti del, približno 15 milijonov EUR.
Izid današnjega srečanja z ameriškim partnerjem, je zelo pomembno zaradi dejstva, da razmere na svetovnem trgu narekujejo vse večje potrebe po varjenih modele okvirjev podstavnih, kjer Gredelj sodi v zelo ozek krog podjetij, ki so uvedle tehnologijo, potrebno za uspešno proizvodnjo, izstopajo iz Gredelj. Zato so dodali, lahko Gredelj v prihodnje pričakujemo nadaljnje naročil, kar je nujen pogoj za uspešno izvajanje tekočih naročil.


torek, 16. oktober 2012

150 let železniške proge Zidani Most-Sisak

Z osrednjo slovesnostjo so se v Krškem spomnili 1. oktobra 1862, ko je stekel redni promet po železniški progi med Zidanim Mostom, Zagrebom in Siskom.
Ob tem jubileju je od Ljubljane do Dobove in nazaj peljal poseben vlak - pedolino, tako da so krajše spominske slovesnosti pripravili tudi v Zidanem Mostu, Sevnici in Dobovi. V dveh restavriranih vagonih na železniški postaji Krško pa so pripravili še priložnostno razstavo s predmeti in opremo, ki so jih včasih uporabljali na železnici.


 Železniška proga je pred 150 leti krajem ob njej prinesla napredek in razvoj. Omenjeni železniški odsek pa je še danes nepogrešljiv del evropskega železniškega omrežja. Po podatkih Slovenskih železnic je ta železniška proga del desetega čezevropskega koridorja in hkrati del glavnega slovenskega prometnega križa ter najkrajša povezava med srednjo in jugovzhodno Evropo, po kateri prepeljejo tretjino svojih potnikov v notranjem prometu in skoraj polovico svojega tovora.

ponedeljek, 15. oktober 2012

Blamaža z drugim tirom odmeva po Evropi

Potem ko je minister za infrastrukturo Zvonko Černač napovedal, da Slovenija še nekaj let ne bo začela graditi drugega tira železnice Divača-Koper, se vse bolj odmikajo tudi evropski milijoni za projekt
Proga od Kopra do Divače, s katero se naše edino pristanišče navezuje na mednarodne železniške poti, je osrednja točka slovenske prometne infrastrukture skoraj od osamosvojitve dalje. Povečanje števila vlakovnih prevozov iz Kopra je namreč ključno za nadaljnji razvoj Luke; tako naj bi najprej modernizirali obstoječo železniško povezavo, kasneje pa zgradili še eno traso - famozni drugi tir, ki velja za daleč največji finančni in logistični zalogaj na področju železniške infrastrukture. Toda potem ko se je tudi pod sedanjo vlado začetek gradnje drugega tira spet zamaknil in podražil, postaja vse bolj jasno, da bi se lahko Slovenija obrisala pod nosom za velik del od načrtovanih 230 milijonov evrov, kolikor bi k projektu lahko primaknila Evropska komisija. Gradnjo drugega tira je kot ključno prioriteto naše prometne politike že leta 1996 določila vlada Janeza Drnovška s strategijo o razvoju slovenske železniške infrastrukture; kot rok za začetek del je bilo določeno leto 1998, projekt pa naj bi dokončali v dveh letih. Kmalu se je izkazalo, da so bili načrti veliko preveč ambiciozni...

sobota, 13. oktober 2012

Dva reklama E.lok "Taurus" - 470 in 183

Nova dva reklama za E.lokomotiva "Taurus" 2 in 3 za 183-004 in 470-504
183.004 "Alex" reklama za poceni vozovnico vlak "Praga-Munchen-Praga" samo 65 eur
470-504 (ex1047-504) "Gysev" Reklama za 140 obletnice vlak 



petek, 12. oktober 2012

150-letnica proge Zidani Most (SVN) -Sisak (HR)

Prvega oktobra je minilo že stoletje in pol, odkar je železniška proga povezala Zidani Most z Zagrebom in Siskom.
Železnica je v kraje ob njej prinesla napredek in razvoj. Še danes pa je omenjena proga nepogrešljiv del desetega vseevropskega koridorja in obenem del glavnega prometnega križa; je najkrajša povezava med Srednjo in Jugovzhodno Evropo.

Slovesnost

V soboto, 13. oktobra, ob 11.00 bo v Kulturnem domu v Krškem (300 m od ŽP Krško) potekala osrednja slovesnost, ki smo jo pripravili v sodelovanju z občinami ob progi. Priložnostni slovesnosti bosta potekali tudi v Sevnici, od 8.41 do 9.05, ter v Dobovi od 9.36 do 10.15

Vodeni ogledi razstave

Na železniški postaji v Krškem bo v počastitev 150-letnice proge med 13. in 20. oktobrom potekala razstava o železnici v Posavju. V sodelovanju z Železniškim muzejem Slovenskih železnic v Ljubljani ter Mestnim muzejem Krško in Jasmino Spahalič bo razstava z vodenimi ogledi potekala v restavriranih vagonih, ki bodo pripeljani na krško železniško postajo.

Zgodovina proge

Že leta 1848 se je za gradnjo povezave Zidanega Mosta in Zagreba ter Siska zavzemal zasebni konzorcij. Sprva so načrtovali konjsko železnico. Ko je stekla železnica iz Celja do Zidanega Mosta, pa se je začela priprava načrtov za gradnjo normalnotirne proge z odcepom v Zidanem Mostu. Na Dunaju so Generalni direkciji za gradnjo železnic leta 1851 naročili, da začne s trasiranjem zasavske proge proti Zagrebu in Sisku. Na hrvaški strani so začeli izdelovati načrte, in leta 1854 je bila povezava od Zidanega Mosta na Hrvaško že vključena v uradni načrt železniškega omrežja.

Gradnja proge

Leta 1855 se je začela gradnja proge od Zidanega Mosta proti Brestanici. Do Sevnice so zgradili spodnji ustroj za dvotirno progo. Zaradi težavnega terena med Zidanim Mostom in Radečami so dela potekala počasi. Ker je država prišla v finančne težave, so morali dela ustaviti in na pol zgrajeni objekti so začeli propadati. Prekinitev del je trajala nekaj let. Ob prodaji Južne železnice bančnemu konzorciju 23. septembra 1858 (družba Južne železnice) so novi koncesionarji prevzeli tudi načrte in že opravljena dela. Podjetje je nekoliko obnovilo prej zgrajene objekte in dogradilo progo do Siska po ravnem terenu, brez pomembnejših vzponov in ovinkov. Največji in najtežavnejši objekt je bil most čez Savo pri Zagrebu.

Prva vožnja do Zagreba

Prva lokomotiva je iz Zidanega Mosta v Zagreb, pod budnim očesom višjega inženirja Paulusa, pripeljala 31. avgusta 1862. Iz Zidanega Mosta je odpeljala ob 16:30 in v Zagreb prispela ob 19:15. Že tri dni pozneje, 3. septembra, je iz Zidanega Mosta v Zagreb pripeljal prvi poskusni vlak, ki so ga sestavljali lokomotiva in dva vagona. Naslednji dan je odpeljal še do Siska.

Uradni začetek prometa

Progo od Zidanega Mosta čez Zagreb do Siska, dolgo 125,6 kilometra, so uradno odprli 1. oktobra 1862. Prvi vlak je ob 6:30 odpeljal iz Siska ter v Zagreb prispel okrog 8:30. Po 15-minutnem postanku je nadaljeval vožnjo proti Zidanemu Mostu, kamor je prispel okrog 11. ure. Posebne slovesnosti ob odprtju ni bilo. V nasprotni smeri je prvi uradni vlak iz Zidanega Mosta odpeljal ob 16:30, v Zagreb pripeljal okrog 19:30, v Sisak pa okrog 21. ure. S tem se je uradno začel promet na prvi hrvaški železniški progi.

Trasa proge

Skoraj 85 odstotkov proge poteka naravnost (brez ovinkov). Gradbena direkcija se je odločila za potek proge po levem bregu Save, čeprav so nekateri strokovnjaki zagovarjali potek po desnem bregu, kar bi bolj ustrezalo dotoku prometa z Dolenjske. Trasa proge je relativno enostavna, gradbeno najtežja dela so bila med Zidanim Mostom in Radečami ter med Brestanico in Krškim. Tu so na rečni strani postavili dolge in visoke podporne zidove iz naravnega kamna, klasični primer gradbene umetnosti iz sredine 19. stoletja.
Na vsej progi je bilo v začetku 85 čuvajnic, njihovo število pa se je pozneje še povečalo. Prvotno so bile na njej postaje Sevnica, Rajhenburg, Videm-Krško, Lekenik in Zagreb. Pozneje pa so bile zgrajene še postaje Radeče, Loka, Breg, Blanca, Dobova, Sutla, Savski Marof, Podsused, Sv. Klara, Turopolje in Greda.
Z zgraditvijo zasavske železnice je bil uresničen gradbeni program, za katerega se je družba Južne železnice zavezala, da ga bo izpeljala na območju slovenskega ozemlja. Hkrati je bila zgraditev proge pomembna spodbuda za nadaljnji razvoj železniškega omrežja na hrvaškem ozemlju.

Leta 1930 je bil v Zidanem Mostu zgrajen drugi železniški most čez Savinjo, ki je omogočil nemotene vožnje vlakov proti Zagrebu, brez nadležnega obračanja in menjavanja lokomotiv. V drugi svetovni vojni je bil most porušen in po njej ponovno zgrajen.

Proga je bila prvotno enotirna, že med gradnjo pa so bila dela na spodnjem ustroju na najtežjem odseku od Zidanega Mosta do Krškega opravljena za načrtovani drugi tir. Razpis za njegovo gradnjo bi moral biti objavljen leta 1929, a je bil zaradi pomanjkanja sredstev prestavljen za nedoločen čas. Drugi tir je bil tako zgrajen šele leta 1944. Leta 1967 je bil elektrificiran odsek Ljubljana-Zidani Most, leta 1969 pa še odsek Zidani Most-Dobova.

četrtek, 11. oktober 2012

ITA (FS) I-TI ; Novo 70 CORADIA električnih vlakov

RIM - Alstom dobi pogodbo s Trenitalia za izgradnjo 70-nadstropni eno električnih vlakov (z možnostjo za še dodatnih 20 vlakov) za regionalno storitve.
Trenitalia se je začel proces konkurence za dobavo dizelskih 40 vlakov (z možnostmi za drugo 20) in 20 vlakov visoko udeležbo na seji, sedaj pa je skupina FS menil, da ponudbe niso odzvali na stroške in čas do potrebe in zaveze, sprejete v prevozu med Trenitalia in regije.

Proizvodnja električnih vlakov 70 se uporablja samo v Italiji, prizorišče Alstom Savigliano (Cuneo), Sesto San Giovanni Bologna, ki obsega približno 2100 zaposlenih v treh tovarnah, kot tudi tiste, ki delajo na velikih povzročene.Nagrada te nove določbe je del približno 30.000.000.00 € celotne investicije namenjenih regionalnega prometa, so drugi že vložili 15.000.000.00 do leta 2009 za nakup 350 Dvonadstropni vagon ,150 lokomotiv, kakor tudi za prestrukturiranje tisoče drugih vagon.

torek, 9. oktober 2012

Na Raki imajo gozdno železnico

Andrej in Peter Humek sta na Raki postavila malo železniško progo, ki sta jo poimenovala Gozdna železnica Raka. Dolga je kar 405 metrov in ima dvojne tire - petcolske ter sedeminčetrtcolske, tako da lahko po njej vozijo vlaki različnih velikosti.
Brata Humek sicer živita v Švici, po upokojitvi pa imata več časa za svoje hobije. Že leta 1986 sta pri svojem vikendu v rojstnem kraju postavila malo vrtno železnico, ki je obratovala do leta 2009. Tri leta predtem pa sta začela graditi večjo in daljšo progo, ki je zdaj dokončana. Tako so ljubitelji parnih lokomotiv in malih železnic že opravili testne vožnje in progo zelo pohvalili.


Hobi za "odrasle mladoletnike"V osemdesetih letih je bilo v Sloveniji kar nekaj podobnih prog, vendar se jih je do danes ohranilo le malo, saj je ta hobi za "odrasle mladoletnike", kot sta ga poimenovala brata Humek, precej drag, čeprav se ljubitelji tudi sami lotevajo sestavljanja lokomotiv, vlakov in drugih železniških naprav. Samo lokomotiva stane od šest tisoč evrov dalje, večje pa tudi več deset tisoč evrov.
Andrej Humek je manjšo lokomotivo pred leti kupil, drugo pa sta z bratom naredila sama. Lotila sta se tudi sestavljanja večje, s katero se ukvarjata že deseto leto in upata, da bo prihodnje leto že lahko zapeljala na raški železnici.
Brata sta se za parne lokomotive - "danfarce" navdušila v Baslu, kjer živita in sta člana kluba ljubiteljev malih železnic. Očitno pa imata železničarske gene že v sebi, saj je bil njun stari oče strojevodja na parni lokomotivi.




ponedeljek, 8. oktober 2012

PICTURE ; Inno Trans-BERLIN 2012 (1del)










novo fotoreportaža slika za SEJEM VLAK "Inno Berlin" 2012