Skupina FS želi revolucionirati evropsko mobilnost s Frecciarosso, ki z veliko hitrostjo povezuje glavna mesta celine: Milano, Rim, Pariz, Marseille, Madrid in Berlin.
Ambiciozen cilj, ki ga vodi izvršni direktor Stefano Donnarumma.
Prvi korak v tej smeri je bilo ponovno odprtje poti Milano-Pariz od 1. aprila, čemur bo sledila premiera Frecciarosse med Parizom in Marseillom od 15. junija.
Do leta 2026 se bo začela povezava z Nemčijo, z vlaki do Münchna in morebitnimi razširitvami do Berlina.
"Evropa za FS ni le trg, ampak velika strateška priložnost. Naš cilj je zgraditi integrirano, intermodalno in trajnostno mobilnost, pri čemer je vlak v središču prometnega sistema. Intermodalnost bo v središču evropskega omrežja, ki bo sposobno zmanjšati emisije CO₂ in izboljšati kakovost življenja," pravi Donnarumma.
S prihodom SNCF in njegovega TGV-M na italijanski trg je čezmejna širitev postala steber strategije rasti skupine FS.
Strateški načrt za obdobje 2025–2029 predvideva 40-odstotno povečanje števila mednarodnih potnikov, pri čemer je FS International – podjetje, ki usklajuje poslovanje v tujini – v središču te rasti. Že danes ima FS International 12.000 zaposlenih in promet v višini 3 milijarde evrov.
Na čelu te širitve je Luigi Corradi, nekdanji izvršni direktor podjetja Trenitalia, ki ga je zamenjal Gianpiero Strisciuglio. Čezmorske operacije FS vključujejo:
Francija: Trenitalia France prometuje na progi Milano–Pariz, od junija pa na poti Pariz–Marseille.
Španija: Iryo je zdaj drugi največji AV operater s tržnim deležem med 23% in 28%.
Nemčija: Netinera, ki je 100-odstotno pod nadzorom FS, upravlja regionalni promet in si prizadeva za širitev.
Holland: Qbuzz je razvil napredno platformo za upravljanje voznih parkov brez emisij.
Druge države: FS deluje tudi v Grčiji, Združenem kraljestvu in Savdski Arabiji, kjer upravlja štiri linije podzemne železnice brez voznika v Riadu.
Po plazu 27. avgusta 2023, ki je več kot leto in pol blokiral predor Frejus, je 1. aprila odpeljal prvi vlak z glavne železniške postaje v Milanu v Pariz. Na progi sta dve dnevni vožnji v obe smeri, na progi, ki predstavlja enega najbolj zapletenih izzivov za železniško konkurenco zaradi visokih cestnin, ki jih Francija nalaga tujim prevoznikom.
Sredi junija bo Frecciarossa povezala tudi Pariz in Marseille, z namenom razširitve storitve v Barcelono, ki je že povezana z Madridom prek Iryo. Za razširitev ponudbe je Trenitalia France uvedla Frecciarosso v dvojni sestavi na progi Pariz-Lyon, s čimer se je povečala zmogljivost vlakov.
Evropsko železniško povezovanje je prednostna naloga Evropske komisije, katere cilj je, da bi vlak postal glavna alternativa za celinsko potovanje. "Cilj je spodbuditi železniški promet kot praktično, stroškovno učinkovito in trajnostno rešitev, ki zmanjšuje odvisnost od osebnih vozil," je dejala Komisija.
Do leta 2026 bo Frecciarossa zaradi sodelovanja z Deutsche Bahnom in ÖBB povezala Rim in Milano s strateškimi postanki v Firencah, Bologni, Veroni, Trentu, Bolzanu, Innsbrucku in Brennerju.
Da bi pospešili mednarodno širitev in okrepili domači trg, FS razmišlja o vključitvi skladov zasebnega kapitala. Med predstavitvijo poslovnega načrta je Donnarumma domneval vstop vlagateljev v tuje dejavnosti, ki jih je pritegnila odličnost italijanskih hitrih vlakov.
Na domači fronti FS analizira model RAB (Regulated Asset Base) za privabljanje infrastrukturnega kapitala. Ta sistem, ki je že bil sprejet v energetskem in plinskem sektorju, bi omogočil financiranje razvoja železnic za visoke hitrosti z zagotovljeno donosnostjo naložb.